Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię
Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we wtorek BBC.
Uczeni porównali z badaniami medycznymi wpisy z Wikipedii dotyczące m.in. chorób serca, raka płuc, depresji, cukrzycy, zapalenia kości i stawów, bólów pleców czy astmy. Według naukowców większość artykułów zawiera "wiele błędów" i jest sprzeczna z najnowszymi badaniami medycznymi.
Wikipedia, która jest szóstą pod względem popularności witryną w sieci, zawiera 30 mln haseł w 285 językach. To, że praktycznie każdy internauta może edytować wpisy, budzi obawy lekarzy o jakość tekstów - piszą autorzy badania opublikowanego w najnowszym numerze "Journal of the American Osteopathic Association".
Z badania wynika też, że z Wikipedii korzysta nawet 70 proc. lekarzy i studentów medycyny.
"Pacjenci nie powinni traktować Wikipedii jako głównego źródła informacji, gdyż publikowane tam artykuły nie przechodzą takiego procesu weryfikacji, jak teksty ukazujące się w czasopismach naukowych" - powiedział autor badania dr Robert Hasty z Karoliny Północnej, którego cytuje BBC.
Wikimedia UK, brytyjska odnoga Wikipedii, oświadczyła, że osoby, które obawiają się o swoje zdrowie, przed przeszukiwaniem sieci powinny udać się do lekarza.
Według przedstawiciela Wikimedii UK Steviego Bentona istnieje wiele inicjatyw mających na celu poprawienie haseł, zwłaszcza tych, które dotyczą zdrowia i medycyny. Wikipedia zamierza wkrótce zrealizować projekt, w ramach którego edytorzy znający się na medycynie wybiorą artykuły wymagające poprawek, znajdą wiarygodne źródła i poprawią wpisy - wyjaśnił.(PAP)
Zobacz także
Wzrost zysków ze sprzedaży cyfrowej muzyki; spadek wpływów z CD
2015-03-20, 12:59Po raz pierwszy roczne zyski serwisów oferujących streaming muzyki przerosły w USA wpływy ze sprzedaży płyt CD - wynika z raportu amerykańskiego zrzeszenia wydawców muzycznych (RIAA). W 2014 r. wartość sprzedaży cyfrowej muzyki… Czytaj dalej »
Amazon uzyskał zgodę na testowanie dronów w celach komercyjnych
2015-03-20, 09:08Firma sprzedaży wysyłkowej Amazon uzyskała od władz amerykańskich zezwolenie na testowanie samolotów bezzałogowych, które docelowo mają być wykorzystywane do szybkiego dostarczania przesyłek do odbiorców. Czytaj dalej »
„Dying Light” światowym hitem – ponad 3,2 mln graczy
2015-03-20, 08:08W polską grę komputerową „Dying Light” zagrało już ponad 3,2 mln osób na całym świecie - podało studio Techland. Tym samym udało się przebić poprzedni rekord firmy ustanowiony przez serię „Dead Island”. Czytaj dalej »
Google Play wprowadza kategorie wiekowe
2015-03-19, 19:42Google Play zrezygnowało z własnego systemu klasyfikacji gier i aplikacji na system Android na rzecz regionalnych kategorii wiekowych nadawanych m.in. przez PEGI i ESRB. Zmienił się również proces kontroli nad klasyfikacją udostępnianych… Czytaj dalej »
Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
2015-03-19, 18:40Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże… Czytaj dalej »