MAC uruchomiło portal z danymi administracji publicznej
Dane zbierane na potrzeby administracji publicznej są dostępne na portalu danepubliczne.gov.pl. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło tzw. wersję beta Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).
"Z końcem lipca 2014 powinna już być gotowa wersja docelowa" - powiedział PAP minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.
Zasoby portalu danepubliczne.gov.pl podzielone zostały na 9 kategorii: administracja publiczna, budżet i finanse publiczne, biznes i gospodarka, nauka i oświata, praca i pomoc społeczna, społeczeństwo, sport i turystyka, rolnictwo, środowisko.
Siedem z nich zawiera już dane. Znajdują się tam m.in. baza teleadresowa administracji zespolonej, raporty na temat funkcjonowania e-administracji w Polsce, dane teleadresowe jednostek samorządu terytorialnego, wykaz kościołów i związków wyznaniowych działających na podstawie odrębnych ustaw na terytorium RP, rejestr operatorów pocztowych.
Na portalu można także sprawdzić lokalizację przygotowanych przez samorządy terytorialne punktów dostępu do sieci internet (tzw. hotspoty - PAP) czy rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Dostępne są także biuletyny informacyjne dotyczące m.in. rynku tytoniu, pasz, chmielu, cukru, kwiatów itd., wykaz firm i wyrobów posiadających aktualny znak Poznaj Dobrą Żywność, statystyki dotyczące organizatorów turystyki i pośredników turystycznych czy Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich, a także dane statystyczne dotyczące nauczycieli i uczniów.
"To jest dopiero pierwsza transza danych wskazanych do udostępnienia na portalu danepubliczne.gov.pl. Proces jego zapełniania dopiero się zaczął i tak naprawdę nigdy się nie skończy, bo państwo wytwarza coraz to nowe dane" - powiedział Trzaskowski.
Każdy użytkownik może przeszukiwać zasoby informacyjne portalu według tego, jaki urząd udostępnia dane, według kategorii tematycznych - np. nauka i oświata, rolnictwo, według słów kluczowych, formatu cyfrowego, w jakim dane są dostępne, a także typów - np. tabela, tekst. Dostępna jest także ogólna wyszukiwarka.
Na portalu można założyć konto, które ułatwia korzystanie z zasobów, np. poprzez tworzenie listy obserwowanych zasobów i historii wyszukiwania. Można także pobierać materiały przez specjalny interfejs programistyczny (API), który został udostępniony z myślą o twórcach aplikacji i usług.
"Główną ideą portalu danepubliczne.gov.pl był jego bezpłatny i bezwarunkowy charakter. Udało nam się to utrzymać i takie pozostanie jego główne założenie. Nie będzie tak jednak ze wszystkimi danymi. W związku z rozszerzeniem zakresu unijnej dyrektywy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, w przyszłym roku należy spodziewać się zasobów bibliotek, w tym bibliotek uniwersyteckich, archiwów i muzeów – oczywiście pod warunkiem, że prawa autorskie nie należą do osób trzecich. Oznacza to, iż zdigitalizowane zasoby tych instytucji będą również udostępniane do ponownego wykorzystania. Możliwe jednak, że już odpłatnie. Wynika to głównie z kosztów ich cyfryzacji" - zaznaczył minister.
Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej w CRIP mają być umieszczane informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Mogą to być wszelkie jawne informacje w postaci cyfrowej, które ze względu na sposób przechowywania i udostępniania (format i standard) pozwalają na ponowne wykorzystywanie.
Jak powiedział minister Trzaskowski, dobrym przykładem są informacje dotyczące budżetu państwa, które do tej pory były udostępniane tylko w formacie do odczytu, bez możliwości pracy na nich. Na portalu budżet będzie udostępniony do pobrania w takim formacie, by mógł służyć także analitykom. (PAP)Dane zbierane na potrzeby administracji publicznej są dostępne na portalu danepubliczne.gov.pl. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło tzw. wersję beta Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).
Zobacz także
Młodzi ludzie lekceważą kwestie prywatności w sieci
2015-02-28, 11:54Gdy dziecko wchodzi w świat internetowych społeczności, należy porozmawiać z nim o prywatności - radzą eksperci. Sami jednak przyznają, że młodzi często lekceważą kwestie prywatności w sieci; mają poczucie, że giną w tłumie… Czytaj dalej »
W Płocku ma powstać laboratorium innowacji technicznych i energii odnawialnej
2015-02-28, 10:42Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku (Mazowieckie) planuje wybudowanie do 2020 r. za ok. 25 mln zł Centralnego Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej (CLITiEO). Dzięki tej placówce uczelnia chce rozszerzyć profil… Czytaj dalej »
ZAiKS ws. objęcia smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną
2015-02-27, 15:52Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uważa, że objęcie smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną jest niezbędne w dobie rozwoju technologii. W ostatnich latach ceny smartfonów na świecie spadły, mimo iż w większości państw są one… Czytaj dalej »
Trendy w mediach społecznościowych
2015-02-27, 10:07Piszemy błyskotliwe posty, wstawiamy zdjęcia, grafiki. Efekt? Kilka 'lajków' lub komentarzy. Czytaj dalej »
9 najwyżej wycenianych start-upów na świecie
2015-02-25, 12:08Dropbox, Pinterest, Uber i inne firmy znalazły się na liście start-upów wycenianych na więcej niż 10 miliardów dolarów, opublikowanej przez analityków Business Insider. Czytaj dalej »