Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu.
FameLab to znany niemal na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów swoich sił próbują w nim fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Każdy z nich ma trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmuje.
Dr Bagniewska, która pracuje w Nottingham Trent University, wyjaśniała, w jaki sposób nasz organizm rozpoznaje, że akurat jest noc i możemy odpocząć. Jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina i czy na śpiących mężczyzn może czyhać jakieś zagrożenie.
W nagrodę otrzymała 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.
Drugie miejsce w konkursie jury przyznało Justynie Lesiak, która tłumaczyła, w jaki sposób zwalczać komórki nowotworowe za pomocą bakterii o pewnych wyjątkowych właściwościach. Otrzymała także nagrodę publiczności oraz dwie nagrody specjalne od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz firmy BASF.
Ostatnie miejsce na podium zajął Tomasz Jakubek, którego wyróżniły też firmy BMW i BASF. Nagrodę od tej ostatniej otrzymała także dr Barbara Pietrzak.
Na scenie podczas finałowej gali wystąpili również: Tomiła Łojewska, Mariana Kozłowska, Malwina Roszkowska-Chojecka, Michał Kępa, Natalia Woźniak i Damian Sojka.
Laureatów wyłoniło jury, w którym znaleźli się światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub.
"Kontakt między naukowcami, a społeczeństwem powinien być jak najlepszy. To potrzeba widoczna nie tylko w Polsce, skoro FameLab przeprowadzany jest w tak wielu państwach świata" - powiedziała podczas konkursowej gali wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz.
FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Obecnie przeprowadzany jest w ponad 20 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności. Ubiegłoroczny zwycięzca dr Marcin Stolarski wywalczył miejsce w finałowej dziesiątce międzynarodowego finału. (PAP)
Zobacz także
Archeolodzy znaleźli fragment meteorytu w szałasie sprzed 9 tys. lat
2014-06-09, 17:25Fragment meteorytu odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie wewnątrz pozostałości szałasu sprzed ponad 9 tysięcy lat w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim. Czytaj dalej »
"Rzeczpospolita": Tablety i smartfony zdobywają polski rynek
2014-06-09, 13:40Za 5 lat tablet będzie miał już niemal co trzeci Polak, a smartfony zdecydowana większość - pisze 'Rzeczpospolita', powołując się na raport firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
Rekordowa frekwencja w toruńskim Planetarium
2014-06-08, 20:10Centrum Popularyzacji Kosmosu 'Planetarium - Toruń' w maju odwiedziło 42 677 osób, co jest miesięcznym rekordem frekwencji w dziejach placówki. Dotąd nigdy nie udało się przekroczyć granicy 40 tys., a tylko trzy razy liczba gości… Czytaj dalej »
Polski pawilon na EXPO 2015 będzie wyglądał jak jabłkowy sad
2014-06-06, 13:18Polski pawilon na EXPO 2015 będzie przedstawiał jabłkowy sad otoczony lustrami oraz konstrukcją, która nawiązuje do ekologicznych skrzynek na jabłka. Autorami projektu są młodzi warszawscy architekci z pracowni 2pm. Otrzymają oni… Czytaj dalej »
Marsjański łazik studentów z Białegostoku znów najlepszy na świecie
2014-06-01, 10:20Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA. Drużyna wygrała drugi rok z rzędu - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka. Trzecie miejsce… Czytaj dalej »