Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu.
FameLab to znany niemal na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów swoich sił próbują w nim fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Każdy z nich ma trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmuje.
Dr Bagniewska, która pracuje w Nottingham Trent University, wyjaśniała, w jaki sposób nasz organizm rozpoznaje, że akurat jest noc i możemy odpocząć. Jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina i czy na śpiących mężczyzn może czyhać jakieś zagrożenie.
W nagrodę otrzymała 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.
Drugie miejsce w konkursie jury przyznało Justynie Lesiak, która tłumaczyła, w jaki sposób zwalczać komórki nowotworowe za pomocą bakterii o pewnych wyjątkowych właściwościach. Otrzymała także nagrodę publiczności oraz dwie nagrody specjalne od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz firmy BASF.
Ostatnie miejsce na podium zajął Tomasz Jakubek, którego wyróżniły też firmy BMW i BASF. Nagrodę od tej ostatniej otrzymała także dr Barbara Pietrzak.
Na scenie podczas finałowej gali wystąpili również: Tomiła Łojewska, Mariana Kozłowska, Malwina Roszkowska-Chojecka, Michał Kępa, Natalia Woźniak i Damian Sojka.
Laureatów wyłoniło jury, w którym znaleźli się światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub.
"Kontakt między naukowcami, a społeczeństwem powinien być jak najlepszy. To potrzeba widoczna nie tylko w Polsce, skoro FameLab przeprowadzany jest w tak wielu państwach świata" - powiedziała podczas konkursowej gali wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz.
FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Obecnie przeprowadzany jest w ponad 20 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności. Ubiegłoroczny zwycięzca dr Marcin Stolarski wywalczył miejsce w finałowej dziesiątce międzynarodowego finału. (PAP)
Zobacz także
Make it Digital – BBC promuje naukę programowania
2015-03-17, 10:37Sieć BBC ogłosiła ogólnonarodową akcję Make it Digital mającą na celu promocję nauki programowania wśród brytyjskich dzieci i młodzieży. W jej ramach powstanie program telewizyjny o tworzeniu gier z kasowej serii „Grand Theft… Czytaj dalej »
Facebook doprecyzował swoje standardy
2015-03-16, 14:47Kierownictwo Facebooka przekazało więcej informacji na temat tego, jakich materiałów zamieszczać na tym portalu społecznościowym nie wolno. W standardach Facebooka pojawiła się osobna kategoria 'niebezpieczne organizacje'. Czytaj dalej »
"This War of Mine" nagrodzona na festiwalu SXSW
2015-03-16, 11:04Polska gra niezależna 'This War of Mine' firmy 11 Bit Studios została nagrodzona na teksańskim festiwalu South by Southwest Interactive. Produkcja zdobyła złoto w kategorii 'Innowacja kulturalna'. W finałach wzięło udział również… Czytaj dalej »
Polacy bez pucharu, Szwedzi mistrzami w "Counter-Strike" - IEM Katowice 2015
2015-03-16, 08:18Poszczególne rozgrywki w czasie Intel Extreme Masters Katowice 2015 śledziło przez Internet nawet milion osób równocześnie, bijąc rekordy oglądalności. Szwedzkie zespoły zdominowały finały 'CS:GO', Polacy zdobyli brąz. Całkowita… Czytaj dalej »
W Hanowerze rozpoczęły się targi teleinformatyczne CeBIT
2015-03-15, 23:55W Hanowerze w niedzielę rozpoczęły się największe na świecie targi teleinformatyczne CeBIT. Kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała o współpracę z Chinami, zastrzegając, że warunkiem jest przestrzeganie zasad. Chiny są w tym… Czytaj dalej »