Komisja Europejska chce ukrócić wojny patentowe o smartfony
KE chce ukrócić wojny na patenty między producentami smartfonów. We wtorek oceniła, że starania Motoroli Mobility przed niemieckim sądem o zakaz patentowy dla Apple'a stanowi nadużycie dominującej pozycji na rynku, na co nie pozwalają przepisy antymonopolowe UE.
Jednocześnie Komisja Europejska przyjęła zobowiązanie koncernu Samsung Electronics do nieubiegania się w Europie o zakaz sprzedaży smartfonów i tabletów na podstawie swoich podstawowych patentów (Standard Essential Patent) wobec konkurentów, którzy przystąpią do porozumienia licencyjnego.
Patenty SEP to takie, bez których nie można rozwijać uniwersalnych technologii, np. w smartfonach i tabletach. Korporacje są zobowiązane licencjonować sobie nawzajem takie patenty na "uczciwych i niedyskryminujących warunkach" (FRAND).
KE oceniła, że firma Motorola Mobility nie powinna ubiegać się o zakaz sprzedaży dla Apple'a przed niemieckim sądem na podstawie swojego patentu SEP, ponieważ w odniesieniu do niego zobowiązała się do udzielania licencji na zasadach FRAND, a Apple zgodził się ją kupić i płacić należności licencyjne.
"Tak zwane wojny patentowe o smartfony nie powinny odbywać się kosztem konsumentów, dlatego wszyscy uczestnicy tego rynku powinni działać w zgodzie z zasadami konkurencji. Nasza decyzja w sprawie Motoroli, wraz z akceptacją zobowiązań Samsunga, zapewnia prawną jasność co do okoliczności, w których zakazy związane z egzekwowaniem podstawowych patentów mogą być antykonkurencyjne" - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.
"Podczas gdy właściciele patentów powinni być sprawiedliwie wynagradzani za wykorzystywanie ich własności intelektualnej, wdrażający takie standardy powinni mieć także dostęp do uniwersalnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Dzięki zachowaniu takiej równowagi, konsumenci będą mieć nadal dostęp do szerokiej gamy interoperacyjnych produktów" - dodał.
KE nakazała Motoroli rozwiązanie sporu z Apple na drodze arbitrażu. (PAP)
Zobacz także
Google: internetowy formularz dla wniosków ws. "prawa do bycia zapomnianym"
2014-05-30, 12:13W reakcji na niedawne orzeczenie Trybunału UE ws. prawa do bycia zapomnianym Google stworzył internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać… Czytaj dalej »
Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
2014-05-28, 14:11Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie… Czytaj dalej »
Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię
2014-05-27, 18:45Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we… Czytaj dalej »
Tablet Google’a z technologią 3D
2014-05-25, 13:26Będzie mógł tworzyć trójwymiarową mapę otoczenia i zmieści się w kieszeni. Jak podają amerykańskie media, nowy tablet firmy Google właśnie wszedł do wstępnej produkcji. Czytaj dalej »
MAC uruchomiło portal z danymi administracji publicznej
2014-05-20, 08:23Dane zbierane na potrzeby administracji publicznej są dostępne na portalu danepubliczne.gov.pl. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło tzw. wersję beta Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP). Czytaj dalej »