Komisja Europejska chce ukrócić wojny patentowe o smartfony
KE chce ukrócić wojny na patenty między producentami smartfonów. We wtorek oceniła, że starania Motoroli Mobility przed niemieckim sądem o zakaz patentowy dla Apple'a stanowi nadużycie dominującej pozycji na rynku, na co nie pozwalają przepisy antymonopolowe UE.
Jednocześnie Komisja Europejska przyjęła zobowiązanie koncernu Samsung Electronics do nieubiegania się w Europie o zakaz sprzedaży smartfonów i tabletów na podstawie swoich podstawowych patentów (Standard Essential Patent) wobec konkurentów, którzy przystąpią do porozumienia licencyjnego.
Patenty SEP to takie, bez których nie można rozwijać uniwersalnych technologii, np. w smartfonach i tabletach. Korporacje są zobowiązane licencjonować sobie nawzajem takie patenty na "uczciwych i niedyskryminujących warunkach" (FRAND).
KE oceniła, że firma Motorola Mobility nie powinna ubiegać się o zakaz sprzedaży dla Apple'a przed niemieckim sądem na podstawie swojego patentu SEP, ponieważ w odniesieniu do niego zobowiązała się do udzielania licencji na zasadach FRAND, a Apple zgodził się ją kupić i płacić należności licencyjne.
"Tak zwane wojny patentowe o smartfony nie powinny odbywać się kosztem konsumentów, dlatego wszyscy uczestnicy tego rynku powinni działać w zgodzie z zasadami konkurencji. Nasza decyzja w sprawie Motoroli, wraz z akceptacją zobowiązań Samsunga, zapewnia prawną jasność co do okoliczności, w których zakazy związane z egzekwowaniem podstawowych patentów mogą być antykonkurencyjne" - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.
"Podczas gdy właściciele patentów powinni być sprawiedliwie wynagradzani za wykorzystywanie ich własności intelektualnej, wdrażający takie standardy powinni mieć także dostęp do uniwersalnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Dzięki zachowaniu takiej równowagi, konsumenci będą mieć nadal dostęp do szerokiej gamy interoperacyjnych produktów" - dodał.
KE nakazała Motoroli rozwiązanie sporu z Apple na drodze arbitrażu. (PAP)
Zobacz także
Udany próbny lot statku kosmicznego Orion
2014-12-05, 18:05Po raz pierwszy od ponad 40 lat NASA wysłała w Kosmos statek przeznaczony do lotów załogowych. Rakieta Delta 4 Heavy wystartowała z przylądka Canaveral z kapsułą Orion, tym razem jeszcze bez załogi. Orion wodował na Pacyfiku po 4,5… Czytaj dalej »
Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej
2014-12-04, 10:43Na Politechnice Gdańskiej powstało unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, czyli wirtualna jaskinia, w której można oglądać m.in. symulacje rzeczywistego świata. Pracownia służyć może informatykom, ale też… Czytaj dalej »
WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
2014-12-03, 20:51Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października… Czytaj dalej »
Media: wirus Regin powiązany z amerykańskim i brytyjskim rządem
2014-11-30, 16:46Groźny wirus komputerowy Regin najpewniej jest powiązany z amerykańskim i brytyjskim wywiadem. Był on wykorzystywany do ataków na sieci informatyczne europejskich rządów i firmę telekomunikacyjną w Belgii - podał w poniedziałek… Czytaj dalej »
Debata: brak motywacji barierą wykorzystania technologii cyfrowych
2014-11-30, 16:45Możliwości techniczne przestały być ograniczeniem w wykorzystywaniu technologii cyfrowych; barierą dla ich upowszechniania staje się brak motywacji oraz niewystarczające umiejętności - to główny wniosek z wtorkowej debaty pn. 'Impet… Czytaj dalej »