Komisja Europejska chce ukrócić wojny patentowe o smartfony
KE chce ukrócić wojny na patenty między producentami smartfonów. We wtorek oceniła, że starania Motoroli Mobility przed niemieckim sądem o zakaz patentowy dla Apple'a stanowi nadużycie dominującej pozycji na rynku, na co nie pozwalają przepisy antymonopolowe UE.
Jednocześnie Komisja Europejska przyjęła zobowiązanie koncernu Samsung Electronics do nieubiegania się w Europie o zakaz sprzedaży smartfonów i tabletów na podstawie swoich podstawowych patentów (Standard Essential Patent) wobec konkurentów, którzy przystąpią do porozumienia licencyjnego.
Patenty SEP to takie, bez których nie można rozwijać uniwersalnych technologii, np. w smartfonach i tabletach. Korporacje są zobowiązane licencjonować sobie nawzajem takie patenty na "uczciwych i niedyskryminujących warunkach" (FRAND).
KE oceniła, że firma Motorola Mobility nie powinna ubiegać się o zakaz sprzedaży dla Apple'a przed niemieckim sądem na podstawie swojego patentu SEP, ponieważ w odniesieniu do niego zobowiązała się do udzielania licencji na zasadach FRAND, a Apple zgodził się ją kupić i płacić należności licencyjne.
"Tak zwane wojny patentowe o smartfony nie powinny odbywać się kosztem konsumentów, dlatego wszyscy uczestnicy tego rynku powinni działać w zgodzie z zasadami konkurencji. Nasza decyzja w sprawie Motoroli, wraz z akceptacją zobowiązań Samsunga, zapewnia prawną jasność co do okoliczności, w których zakazy związane z egzekwowaniem podstawowych patentów mogą być antykonkurencyjne" - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.
"Podczas gdy właściciele patentów powinni być sprawiedliwie wynagradzani za wykorzystywanie ich własności intelektualnej, wdrażający takie standardy powinni mieć także dostęp do uniwersalnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Dzięki zachowaniu takiej równowagi, konsumenci będą mieć nadal dostęp do szerokiej gamy interoperacyjnych produktów" - dodał.
KE nakazała Motoroli rozwiązanie sporu z Apple na drodze arbitrażu. (PAP)
Zobacz także
Raspberry Pi 2 B - najmniejszy komputer na którym działa ISOF
2015-03-13, 09:25Popularny minikomputer Raspberry Pi, po trzech latach od premiery, doczekał się nowej odsłony. Model 2 B wyróżnia bardziej wydajny procesor quad-core ARM Cortex-A7 900 MHz i większa ilość pamięci 1 GB RAM. Płytę wyposażono w liczne… Czytaj dalej »
RPO chce większej kontroli nad sprzedażą brutalnych gier komputerowych
2015-03-13, 08:21Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra gospodarki o zwiększenie kontroli prawnej nad sprzedażą „gier komputerowych o treściach przesyconych brutalnością i przemocą”. Resort odpowiada, że ważniejsza jest edukacja… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-03-11_1426088251.jpg)
Zbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego
2015-03-11, 16:33Filmy, zdjęcia, taśmy magnetofonowe Jerzego Ficowskiego poety, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej zostały w środę przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czytaj dalej »
Eksperci ocenili najnowszego MacBooka: da nowe możliwości użytkowania
2015-03-11, 12:31Najnowszy model MacBooka jest bardzo lekkim laptopem o innowacyjnej konstrukcji - posiada tylko jeden port i ekran typu Retina - eksperci nie są zgodni w ocenach, wskazując na jego ograniczenia sprzętowe. Zwracają jednocześnie uwagę… Czytaj dalej »
Wielki Zderzacz Hadronów po 2 latach przerwy ruszy ze zdwojoną energią
2015-03-11, 08:35W marcu, po dwóch latach przerwy ma ponownie ruszyć Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN pod Genewą. Ma osiągnąć prawie dwa razy większą energię zderzeń niż dotąd. Mimo że LHC był wyłączony, fizycy nie mieli wakacji - powiedział… Czytaj dalej »