Wystrzelono europejskiego satelitę Sentinel-1A
W czwartek wieczorem z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy klęskach żywiołowych.
Rosyjska rakieta Sojuz, która wyniosła na orbitę okołoziemską Sentinel-1A, wystartowała zgodnie z planem o godzinie 23.02 czasu polskiego.
Ważący ponad 2 tony i krążący na wysokości ok. 700 km satelita jest wyposażony w zaawansowaną aparaturę radarową obrazującą powierzchnię Ziemi. Obserwacje będą prowadzone w dzień i w nocy, niezależnie od stanu zachmurzenia czy opadów deszczu.
Sentinel-1A dostarczy informacji m.in. na temat zmian klimatycznych, osiadania terenu czy stanu lodu w oceanach w strefach podbiegunowych. Na potrzeby rolnictwa będzie też zbierać dane na temat stanu lasów, wód i gleby.
Jak podkreśla ESA, to jedyny europejski satelita, który został stworzony, by szybko dostarczać informacje na temat takich klęsk żywiołowych jak powodzie czy trzęsienia ziem.
Prace konstrukcyjne nad Sentinel-1A trwały siedem lat. To efekt ścisłej współpracy pomiędzy ESA, Komisją Europejską a przemysłem kosmicznym. Satelita został zaprojektowany i zbudowany przez konsorcjum ok. 60 firm pod okiem Thales Alenia Space i Airbus Defence and Space.
Wystrzelenie Sentinel-1A to pierwsza z sześciu misji, które mają zostać zrealizowane w ramach programu KE dotyczącego monitoringu środowiska o nazwie Copernicus (wcześniej znanego jako "Globalny monitoring środowiska i bezpieczeństwa").
Program, którego nazwa jest hołdem dla Mikołaja Kopernika, ma zbierać dane na temat zmian klimatu Ziemi, stanu środowiska na lądzie, morzu i w atmosferze oraz ostrzegać przed kataklizmami. Dane te będą gromadzone z pomocą satelitów oraz naziemnych czujników.
W przyszłym roku do Sentinel-1A dołączy satelita Sentinel-1B. Razem będą w stanie sporządzić mapę całej Ziemi w zaledwie sześć dni.(PAP)
Zobacz także
Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
2015-05-03, 11:34Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych… Czytaj dalej »
Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
2015-05-02, 16:43Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę 'Best Technical Development within Energy… Czytaj dalej »
System, który przejmie sterowanie samolotem testowany był na Podkarpaciu
2015-05-02, 11:05Po niedawnej katastrofie samolotu Germanwings w Alpach niemieccy kontrolerzy lotów chcą wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią sterowanie maszyną z ziemi. Punktem wyjścia do tych prac mogą być próby, jakie przeprowadzili… Czytaj dalej »
Branżę elektroniki drukowanej czeka wzrost
2015-04-30, 12:54Układy elektroniczne, panele słoneczne, czujniki, wyświetlacze - to tylko przykładowe produkty, które już wkrótce będą wytwarzane w technologii druku cyfrowego - przewidują eksperci. A to pozwoli na spadek kosztów, przyśpieszenie… Czytaj dalej »
Apple Watch za pomocą aplikacji kontroluje funkcje elektrycznych modeli BMW
2015-04-30, 12:46Dzięki aplikacji BMW i Remote można za pomocą urządzenia Apple Watch kontrolować funkcje samochodów elektrycznych z serii i3. Program zapewni użytkownikom m.in. aktualną informację na temat stanu akumulatorów lub poziom ich ładowania… Czytaj dalej »