Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja w telefonie lub program na komputerze.
- Bitcoiny można pozyskać na wiele sposobów - wyjaśnia Mateusz Drozd z toruńskiego Centrum Danych Dataspace.pl.
- Jednym z nich jest przyjmowanie w bitcoinach płatności za świadczone usługi lub sprzedawane towary. Kolejnym sposobem jest bezpośredni zakup tej waluty na giełdzie internetowej. Można też wziąc udział w procesie generowania nowych bitmonet - wyjaśnia Mateusz Drozd.
Jak płacenie bitcoinami wygląda w praktyce?
- Działa to podobnie jak terminal do kart płatniczych - wyjaśnia Mateusz Mróz z klubu "Muza", w którym można już płacić bitmonetami.
- Mamy telefon z zainstalowaną aplikacją i osoba obsługująca rachunek wpisuje w nią kwotę do zapłaty przez klienta, generuje się kod QR i klient musi zeskanować ten kod. Płatność dokonywana jest po kilkunastu sekundach, mamy potwierdzenie jej dokonania - mówi Mateusz Mróz.
Zaletą płacenia bitcoinami jest możliwość dokonywania natychmiastowych płatności między użytkownikami, którzy mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.
Od 2013 r. można też płacić w niektórych miejscach w Bydgoszczy.
Bitcoin – to cyfrowa waluta cyfrowa, zaprojektowana w 2008 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje.
„Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu Bitcoin.
Zobacz także
Naukowcy wyhodowali w laboratorium groźnego wirusa grypy
2014-07-05, 15:34Pracujący w USA japoński naukowiec potwierdził, że wyhodował w laboratorium wirusa grypy zdolnego uniknąć ataku układu odpornościowy człowieka, co od razu wywołało liczne kontrowersje - informuje AFP. Czytaj dalej »
Mapy tlenowe pomogą w leczeniu nowotworów
2014-07-05, 10:16Ilość tlenu w guzie nowotworowym wpływa na powodzenie radioterapii. Im mniej tlenu, tym terapia jest trudniejsza i wymaga większej dawki promieniowania. Polska uczona pracuje nad mapami tlenowymi wskazującymi tkanki w tlen ubogie i te… Czytaj dalej »
Dzięki podwodnej kamerze można podglądać ryby z mazurskich jezior
2014-07-05, 10:12Tańczące liny czy atak szczupaka na płotkę można obejrzeć dzięki kamerze umieszczonej przy dnie jednego z mazurskich jezior. Olsztyńska firma zainstalowała innowacyjny system monitorujący, dzięki któremu internauci mogą podglądać… Czytaj dalej »
Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"
2014-07-03, 19:25Amerykański koncern Google poinformował w czwartek, że w ciągu miesiąca otrzymał 70 tys. wniosków od europejskich użytkowników chcących usunięcia pewnych wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę w ramach zagwarantowania 'prawa… Czytaj dalej »
Testy próbek DNA nie potwierdziły legendy Wielkiej Stopy
2014-07-02, 20:08Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował 36 próbek sierści rzekomo zgubionej przez yeti lub inne legendarne stworzenia. Wszystkie pochodzą od znanych nauce ssaków, takich jak niedźwiedzie, wilki, krowy czy szopy. Czytaj dalej »