Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja w telefonie lub program na komputerze.
- Bitcoiny można pozyskać na wiele sposobów - wyjaśnia Mateusz Drozd z toruńskiego Centrum Danych Dataspace.pl.
- Jednym z nich jest przyjmowanie w bitcoinach płatności za świadczone usługi lub sprzedawane towary. Kolejnym sposobem jest bezpośredni zakup tej waluty na giełdzie internetowej. Można też wziąc udział w procesie generowania nowych bitmonet - wyjaśnia Mateusz Drozd.
Jak płacenie bitcoinami wygląda w praktyce?
- Działa to podobnie jak terminal do kart płatniczych - wyjaśnia Mateusz Mróz z klubu "Muza", w którym można już płacić bitmonetami.
- Mamy telefon z zainstalowaną aplikacją i osoba obsługująca rachunek wpisuje w nią kwotę do zapłaty przez klienta, generuje się kod QR i klient musi zeskanować ten kod. Płatność dokonywana jest po kilkunastu sekundach, mamy potwierdzenie jej dokonania - mówi Mateusz Mróz.
Zaletą płacenia bitcoinami jest możliwość dokonywania natychmiastowych płatności między użytkownikami, którzy mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.
Od 2013 r. można też płacić w niektórych miejscach w Bydgoszczy.
Bitcoin – to cyfrowa waluta cyfrowa, zaprojektowana w 2008 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje.
„Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu Bitcoin.
Zobacz także
Następny marsjański łazik będzie produkował tlen
2014-08-03, 10:52Agencja NASA dopracowuje już szczegóły misji kolejnego łazika na Marsie, który ma wylądować na Czerwonej Planecie w 2021 r. Będzie on miał m. in. aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze tej… Czytaj dalej »
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach
2014-07-29, 08:32W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć… Czytaj dalej »
Energia z lagun pływowych przyniesie miliardy funtów
2014-07-21, 13:00Sektor brytyjskiej energetyki morskiej wytwarzający energię dzięki wykorzystaniu tzw. lagun pływowych( sztucznych zatok) może osiągnąć wartość nawet 27 mld funtów - wynika z raportu opracowanego przez Centre for Economics and Business… Czytaj dalej »
ZEA chcą wysłać statek bezzałogowy na Marsa
2014-07-17, 08:16Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa. Czytaj dalej »
23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
2014-07-15, 14:0318 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe… Czytaj dalej »