61 obiektów z Wawelu będzie w Wirtualnych Muzeach Małopolski
61 obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu za kilka miesięcy będzie można oglądać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras "Szczęśliwość rajska".
Tkanina znajdująca się w Sali Senatorskiej należy do serii 19 arrasów z motywami biblijnymi. Przedstawia stworzenie Adama i Ewy, scenę grzechu pierworodnego oraz wygnanie Adama i Ewy z raju.
Arras ma 8 m 54 cm szerokości i 4,8 m wysokości. Ze względu na jego rozmiary do skanowania użyto skanera geodezyjnego. "Wcześniej wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć arrasu w dużej rozdzielczości. W tej chwili wykonujemy skanowanie, które posłuży nam za tzw. osnowę, na której będzie można umieścić zdjęcia dokładnie tam, gdzie powinny być i usunąć z nich wszelkie zniekształcenia" - wyjaśnił Igor Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK.
Efektem prac będzie niemal idealny obraz z możliwością powiększenia i wykonywania zbliżeń, dzięki czemu w internecie będzie można zobaczyć nawet pojedyncze nitki tkaniny, która w wawelskich zbiorach jest oznaczona numerem inwentarzowym jeden.
"To tkanina niezwykle cenna. Pochodzi z kolekcji króla Zygmunta Augusta, który około roku 1550 zamówił arrasy w najlepszych warsztatach Brukseli" - mówiła kierownik Działu Tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu Magdalena Ozga. Z blisko 160 tkanin wykonanych na zamówienie króla do dziś zachowało się 136. "Mamy nadzieję, że zobaczenie tej tkaniny w internecie obudzi chęć zobaczenia jej na żywo" - dodała.
W sumie zdigitalizowanych zostanie 61 zabytków z Zamku Królewskiego na Wawelu. Poza arrasem, także rzeźby, militaria, ceramika, wyroby złotnicze, obrazy. "Chcemy pokazać szerzej charakter wawelskich zbiorów. Wybraliśmy obiekty piękne i ważne pod względem historycznym i artystycznym" - mówiła PAP zastępca głównego inwentaryzatora Zamku Królewskiego na Wawelu Ojcumiła Sieradzka Malec.
Cyfryzacja wawelskich zbiorów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ .
Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać ponad 750 obiektów z 35 małopolskich muzeów, od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy po naszywki z kombinezonu gen. Mirosława Hermaszewskiego. Eksponaty w 2D, 3D i 3D HD. Można je dokładnie obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. W tym roku do tych obiektów zostaną dodane zabytki z Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.(PAP)
Zobacz także
Popularność e-booków nie zagrozi książce drukowanej
2014-03-10, 08:43Rosnąca popularność e-booków nie zagrozi przyszłości książek drukowanych - uważają wydawcy i eksperci. Ich zdaniem, czytający e-booki, sięgają również po książki papierowe, zaś książki elektroniczne często pomagają w… Czytaj dalej »
Groźny wirus zaatakował komputery na Ukrainie
2014-03-10, 08:38Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych - podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Bydgoszczanin pracuje nad ciekawym wynalazkiem
2014-03-07, 16:46Ma to być pojazd czy może raczej obiekt latający. Nazwano go Helimac. Obecnie trwa zbieranie funduszy na badania i budowę. Czytaj dalej »
Niewykrywalne drony na wodór
2014-03-07, 08:25Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np… Czytaj dalej »
MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
2014-03-05, 11:26Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem… Czytaj dalej »