61 obiektów z Wawelu będzie w Wirtualnych Muzeach Małopolski
61 obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu za kilka miesięcy będzie można oglądać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras "Szczęśliwość rajska".
Tkanina znajdująca się w Sali Senatorskiej należy do serii 19 arrasów z motywami biblijnymi. Przedstawia stworzenie Adama i Ewy, scenę grzechu pierworodnego oraz wygnanie Adama i Ewy z raju.
Arras ma 8 m 54 cm szerokości i 4,8 m wysokości. Ze względu na jego rozmiary do skanowania użyto skanera geodezyjnego. "Wcześniej wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć arrasu w dużej rozdzielczości. W tej chwili wykonujemy skanowanie, które posłuży nam za tzw. osnowę, na której będzie można umieścić zdjęcia dokładnie tam, gdzie powinny być i usunąć z nich wszelkie zniekształcenia" - wyjaśnił Igor Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK.
Efektem prac będzie niemal idealny obraz z możliwością powiększenia i wykonywania zbliżeń, dzięki czemu w internecie będzie można zobaczyć nawet pojedyncze nitki tkaniny, która w wawelskich zbiorach jest oznaczona numerem inwentarzowym jeden.
"To tkanina niezwykle cenna. Pochodzi z kolekcji króla Zygmunta Augusta, który około roku 1550 zamówił arrasy w najlepszych warsztatach Brukseli" - mówiła kierownik Działu Tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu Magdalena Ozga. Z blisko 160 tkanin wykonanych na zamówienie króla do dziś zachowało się 136. "Mamy nadzieję, że zobaczenie tej tkaniny w internecie obudzi chęć zobaczenia jej na żywo" - dodała.
W sumie zdigitalizowanych zostanie 61 zabytków z Zamku Królewskiego na Wawelu. Poza arrasem, także rzeźby, militaria, ceramika, wyroby złotnicze, obrazy. "Chcemy pokazać szerzej charakter wawelskich zbiorów. Wybraliśmy obiekty piękne i ważne pod względem historycznym i artystycznym" - mówiła PAP zastępca głównego inwentaryzatora Zamku Królewskiego na Wawelu Ojcumiła Sieradzka Malec.
Cyfryzacja wawelskich zbiorów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ .
Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać ponad 750 obiektów z 35 małopolskich muzeów, od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy po naszywki z kombinezonu gen. Mirosława Hermaszewskiego. Eksponaty w 2D, 3D i 3D HD. Można je dokładnie obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. W tym roku do tych obiektów zostaną dodane zabytki z Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.(PAP)
Zobacz także
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
2014-12-08, 16:37Dr Robert Mysłajek, Michał Szydłowski, Instytut Geofizyki PAN, Piotr Cieśliński, Grupa Ekologiczna, portal Wszechnica.org.pl oraz Fundacja PZU - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2014, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-12-05_1417808551.jpg)
Udany próbny lot statku kosmicznego Orion
2014-12-05, 18:05Po raz pierwszy od ponad 40 lat NASA wysłała w Kosmos statek przeznaczony do lotów załogowych. Rakieta Delta 4 Heavy wystartowała z przylądka Canaveral z kapsułą Orion, tym razem jeszcze bez załogi. Orion wodował na Pacyfiku po 4,5… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-12-04_1417808821.jpg)
Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej
2014-12-04, 10:43Na Politechnice Gdańskiej powstało unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, czyli wirtualna jaskinia, w której można oglądać m.in. symulacje rzeczywistego świata. Pracownia służyć może informatykom, ale też… Czytaj dalej »
WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
2014-12-03, 20:51Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października… Czytaj dalej »
Media: wirus Regin powiązany z amerykańskim i brytyjskim rządem
2014-11-30, 16:46Groźny wirus komputerowy Regin najpewniej jest powiązany z amerykańskim i brytyjskim wywiadem. Był on wykorzystywany do ataków na sieci informatyczne europejskich rządów i firmę telekomunikacyjną w Belgii - podał w poniedziałek… Czytaj dalej »