"Matematyka dla każdego" - wystawa w Parku Śląskim
"Matematyka dla każdego" - to tytuł otwartej we wtorek w Chorzowie wystawy zachęcającej dzieci oraz młodzież szkolną do eksperymentowania i zabawy z matematyką. Jest ona częścią ekspozycji znajdującej się w niemieckim Muzeum Matematyki "Mathematikum" w Giessen.
Interaktywne muzeum "Mathematikum" zostało otwarte w 2002 roku. Obejmuje ponad 100 eksponatów i proponuje zupełnie nowe spojrzenie na matematykę, zakładając, że można nią zainteresować każdego. Podczas europejskiej trasy promującej to przedsięwzięcie, część eksponatów odwiedzi kilka europejskich miast. W Chorzowie wystawę składającą się z 20 eksponatów można oglądać od wtorku.
Według Elżbiety Jeleń z Goethe Institut w Krakowie, takie zagadnienia jak twierdzenie Pitagorasa, funkcja, rachunek prawdopodobieństwa można przedstawić nawet przedszkolakom. "Wszystkie z tych eksponatów zachęcają do eksperymentowania i do bawienia się matematyką. Na stanowisku +jestem funkcją+ można zobaczyć przedszkolaki, które nie mają pojęcia czym ona jest, ale doskonale się bawią" - powiedziała Jeleń.
Każde ze stanowisk poświęcone jest innemu zagadnieniu matematycznemu. Organizatorzy wystawy proponują m.in. naukę łamania szyfrów, zachęcają do zbudowania wielościanu z klocków o nieregularnych kształtach, oraz do oglądania wyścigu kul po różnych torach.
Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się też tzw. muzyczna kostka Mozarta. "To wymyślony przez niego eksperyment, który polega na tym, że do każdej wyrzuconej liczby oczek (na kostce do gry) był przypisany takt. Za pomocą rzutów kostką mieszało się takty i w ten sposób powstawał utwór. Na wystawie pomaga nam w tym komputer. Zwiedzający rzucają kostką, komputer przetwarza te rzuty na takty. Takich kombinacji jest kilkaset tysięcy więc jest bardzo możliwe, że będzie można usłyszeć unikalną kompozycję" - powiedziała Jeleń.
Ekspozycja "Matematyka dla każdego" przyjechała do Chorzowa z Rygi. Następnie będzie można ją oglądać w Pradze oraz Budapeszcie.
W Chorzowie wystawa będzie otwarta do 8 kwietnia, w sali wystaw Kapelusz znajdującej się na terenie Parku Śląskiego. Jej organizatorem jest Goethe Institut.(PAP)
Zobacz także
Polski Kret poleci na Marsa
2017-04-19, 16:44Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski… Czytaj dalej »
Aplikacja "Moja Komenda" – kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki
2017-04-19, 16:10'Moja Komenda' to mobilna aplikacja, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego opiekującego się naszym rejonem zamieszkania. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu… Czytaj dalej »
NASA: w oceanie na księżycu Saturna mogą być składniki do życia
2017-04-17, 13:49Enceladus - księżyc Saturna - pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia - ogłosiła NASA. 'Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny' - komentuje w rozmowie z PAP popularyzator… Czytaj dalej »
90 lat temu urodził się Jacek Karpiński, komputerowy geniusz
2017-04-08, 09:55Równo 90 lat temu, 9 kwietnia 1927 w Turynie, przyszedł ma świat Jacek Rafał Karpiński, inżynier elektronik i informatyk, żołnierz Szarych Szeregów - człowiek, który mógł zapewnić Polsce czołową pozycję w światowej infor… Czytaj dalej »
Firmy będą musiały zgłaszać przypadki ataków hakerskich
2017-04-06, 17:13Firmy z sektorów kluczowych takich jak energetyka, bankowość czy zdrowie, a także dostawcy usług cyfrowych będą mieć obowiązek zgłaszania cyberataków na ich sieci do specjalnych organów tzw. CERT-ów - powiedział Krzysztof Silicki… Czytaj dalej »