"Matematyka dla każdego" - wystawa w Parku Śląskim
"Matematyka dla każdego" - to tytuł otwartej we wtorek w Chorzowie wystawy zachęcającej dzieci oraz młodzież szkolną do eksperymentowania i zabawy z matematyką. Jest ona częścią ekspozycji znajdującej się w niemieckim Muzeum Matematyki "Mathematikum" w Giessen.
Interaktywne muzeum "Mathematikum" zostało otwarte w 2002 roku. Obejmuje ponad 100 eksponatów i proponuje zupełnie nowe spojrzenie na matematykę, zakładając, że można nią zainteresować każdego. Podczas europejskiej trasy promującej to przedsięwzięcie, część eksponatów odwiedzi kilka europejskich miast. W Chorzowie wystawę składającą się z 20 eksponatów można oglądać od wtorku.
Według Elżbiety Jeleń z Goethe Institut w Krakowie, takie zagadnienia jak twierdzenie Pitagorasa, funkcja, rachunek prawdopodobieństwa można przedstawić nawet przedszkolakom. "Wszystkie z tych eksponatów zachęcają do eksperymentowania i do bawienia się matematyką. Na stanowisku +jestem funkcją+ można zobaczyć przedszkolaki, które nie mają pojęcia czym ona jest, ale doskonale się bawią" - powiedziała Jeleń.
Każde ze stanowisk poświęcone jest innemu zagadnieniu matematycznemu. Organizatorzy wystawy proponują m.in. naukę łamania szyfrów, zachęcają do zbudowania wielościanu z klocków o nieregularnych kształtach, oraz do oglądania wyścigu kul po różnych torach.
Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się też tzw. muzyczna kostka Mozarta. "To wymyślony przez niego eksperyment, który polega na tym, że do każdej wyrzuconej liczby oczek (na kostce do gry) był przypisany takt. Za pomocą rzutów kostką mieszało się takty i w ten sposób powstawał utwór. Na wystawie pomaga nam w tym komputer. Zwiedzający rzucają kostką, komputer przetwarza te rzuty na takty. Takich kombinacji jest kilkaset tysięcy więc jest bardzo możliwe, że będzie można usłyszeć unikalną kompozycję" - powiedziała Jeleń.
Ekspozycja "Matematyka dla każdego" przyjechała do Chorzowa z Rygi. Następnie będzie można ją oglądać w Pradze oraz Budapeszcie.
W Chorzowie wystawa będzie otwarta do 8 kwietnia, w sali wystaw Kapelusz znajdującej się na terenie Parku Śląskiego. Jej organizatorem jest Goethe Institut.(PAP)
Zobacz także
Ważny krok USA w badaniach nad laserową syntezą termojądrową
2014-02-16, 10:55Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ważne wyniki w badaniach nad fuzją termojądrową. Ten wynik to krok milowy w badaniach nad opanowaniem laserowej syntezy termojądrowej dla przyszłej produkcji energii elektrycznej - komentuje… Czytaj dalej »
Do oczyszczania jezior i stawów można wykorzystać bakterie
2014-02-15, 10:03Wyselekcjonowane specjalistyczne szczepy bakterii w warunkach tlenowych pomagają oczyszczać jeziora i stawy. Zaprzęgnięte w ten sposób do pracy mikroorganizmy potrafią oczyścić wody akwenu bezpieczną metodą biologiczną w niespełna… Czytaj dalej »
450. rocznica urodzin Galileusza
2014-02-14, 13:43Galileusz - uważany za ojca nowoczesnych metod naukowych, jego odkrycia dostarczyły dowodów na poparcie teorii Kopernika, za co był prześladowany przez Kościół, który zrehabilitował go dopiero w 1992 r. W sobotę mija 450 rocznica… Czytaj dalej »
Miłość powoduje burzę w organizmie
2014-02-14, 13:40Pierwsze uderzenie strzałą Kupidyna powoduje, że dech zamiera nam w piersiach, a serce bije, jak po długim biegu. W organizmie rozpoczyna się 'burza'. Naukowcy z Chicago postanowili sprawdzić, co odpowiada za taki stan. Czytaj dalej »
Chiński łazik księżycowy znów działa
2014-02-13, 08:21Zdalnie sterowany chiński łazik księżycowy, który od kilku dni nie dawał znaku życia po wystąpieniu anomalii mechanicznych, 'odzyskał świadomość' - poinformowały w czwartek media w Pekinie. Czytaj dalej »