"Matematyka dla każdego" - wystawa w Parku Śląskim
"Matematyka dla każdego" - to tytuł otwartej we wtorek w Chorzowie wystawy zachęcającej dzieci oraz młodzież szkolną do eksperymentowania i zabawy z matematyką. Jest ona częścią ekspozycji znajdującej się w niemieckim Muzeum Matematyki "Mathematikum" w Giessen.
Interaktywne muzeum "Mathematikum" zostało otwarte w 2002 roku. Obejmuje ponad 100 eksponatów i proponuje zupełnie nowe spojrzenie na matematykę, zakładając, że można nią zainteresować każdego. Podczas europejskiej trasy promującej to przedsięwzięcie, część eksponatów odwiedzi kilka europejskich miast. W Chorzowie wystawę składającą się z 20 eksponatów można oglądać od wtorku.
Według Elżbiety Jeleń z Goethe Institut w Krakowie, takie zagadnienia jak twierdzenie Pitagorasa, funkcja, rachunek prawdopodobieństwa można przedstawić nawet przedszkolakom. "Wszystkie z tych eksponatów zachęcają do eksperymentowania i do bawienia się matematyką. Na stanowisku +jestem funkcją+ można zobaczyć przedszkolaki, które nie mają pojęcia czym ona jest, ale doskonale się bawią" - powiedziała Jeleń.
Każde ze stanowisk poświęcone jest innemu zagadnieniu matematycznemu. Organizatorzy wystawy proponują m.in. naukę łamania szyfrów, zachęcają do zbudowania wielościanu z klocków o nieregularnych kształtach, oraz do oglądania wyścigu kul po różnych torach.
Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się też tzw. muzyczna kostka Mozarta. "To wymyślony przez niego eksperyment, który polega na tym, że do każdej wyrzuconej liczby oczek (na kostce do gry) był przypisany takt. Za pomocą rzutów kostką mieszało się takty i w ten sposób powstawał utwór. Na wystawie pomaga nam w tym komputer. Zwiedzający rzucają kostką, komputer przetwarza te rzuty na takty. Takich kombinacji jest kilkaset tysięcy więc jest bardzo możliwe, że będzie można usłyszeć unikalną kompozycję" - powiedziała Jeleń.
Ekspozycja "Matematyka dla każdego" przyjechała do Chorzowa z Rygi. Następnie będzie można ją oglądać w Pradze oraz Budapeszcie.
W Chorzowie wystawa będzie otwarta do 8 kwietnia, w sali wystaw Kapelusz znajdującej się na terenie Parku Śląskiego. Jej organizatorem jest Goethe Institut.(PAP)
Zobacz także
"Rzeczpospolita": Polskie firmy w e-zaścianku
2014-09-06, 11:18Mimo boomu na serwisy społecznościowe tylko co szósta firma w Polsce korzysta z takich sposobów komunikacji, informuje 'Rzeczpospolita'. Czytaj dalej »
Konkurs na aplikacje przyjazne dla niepełnosprawnych
2014-09-06, 10:17Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne… Czytaj dalej »
30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
2014-09-04, 14:04Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie… Czytaj dalej »
Znamy ośmiu mistrzów nauk o życiu i o Ziemi
2014-09-04, 11:44Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu 'Mistrz' - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln… Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »