"Matematyka dla każdego" - wystawa w Parku Śląskim
"Matematyka dla każdego" - to tytuł otwartej we wtorek w Chorzowie wystawy zachęcającej dzieci oraz młodzież szkolną do eksperymentowania i zabawy z matematyką. Jest ona częścią ekspozycji znajdującej się w niemieckim Muzeum Matematyki "Mathematikum" w Giessen.
Interaktywne muzeum "Mathematikum" zostało otwarte w 2002 roku. Obejmuje ponad 100 eksponatów i proponuje zupełnie nowe spojrzenie na matematykę, zakładając, że można nią zainteresować każdego. Podczas europejskiej trasy promującej to przedsięwzięcie, część eksponatów odwiedzi kilka europejskich miast. W Chorzowie wystawę składającą się z 20 eksponatów można oglądać od wtorku.
Według Elżbiety Jeleń z Goethe Institut w Krakowie, takie zagadnienia jak twierdzenie Pitagorasa, funkcja, rachunek prawdopodobieństwa można przedstawić nawet przedszkolakom. "Wszystkie z tych eksponatów zachęcają do eksperymentowania i do bawienia się matematyką. Na stanowisku +jestem funkcją+ można zobaczyć przedszkolaki, które nie mają pojęcia czym ona jest, ale doskonale się bawią" - powiedziała Jeleń.
Każde ze stanowisk poświęcone jest innemu zagadnieniu matematycznemu. Organizatorzy wystawy proponują m.in. naukę łamania szyfrów, zachęcają do zbudowania wielościanu z klocków o nieregularnych kształtach, oraz do oglądania wyścigu kul po różnych torach.
Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się też tzw. muzyczna kostka Mozarta. "To wymyślony przez niego eksperyment, który polega na tym, że do każdej wyrzuconej liczby oczek (na kostce do gry) był przypisany takt. Za pomocą rzutów kostką mieszało się takty i w ten sposób powstawał utwór. Na wystawie pomaga nam w tym komputer. Zwiedzający rzucają kostką, komputer przetwarza te rzuty na takty. Takich kombinacji jest kilkaset tysięcy więc jest bardzo możliwe, że będzie można usłyszeć unikalną kompozycję" - powiedziała Jeleń.
Ekspozycja "Matematyka dla każdego" przyjechała do Chorzowa z Rygi. Następnie będzie można ją oglądać w Pradze oraz Budapeszcie.
W Chorzowie wystawa będzie otwarta do 8 kwietnia, w sali wystaw Kapelusz znajdującej się na terenie Parku Śląskiego. Jej organizatorem jest Goethe Institut.(PAP)
Zobacz także
Wirus Regin od lat szpieguje rządy, firmy i osoby prywatne
2014-11-24, 11:49O wykryciu bardzo groźnego wirusa komputerowego poinformowała firma Symantec, zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci. Nazywa się Regin i od kilku lat szpieguje rządy, ośrodki naukowo-badawcze, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne… Czytaj dalej »
Europejska Agenda Cyfrowa - jeden z siedmiu filarów strategii rozwoju UE
2014-11-23, 11:55Europejska Agenda Cyfrowa (EAC) to przyjęty przez UE plan rozwoju sektora ICT do roku 2020 r. Jednym z jej celów jest powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, zatem wypływ na jej realizację w Polsce będzie miała ogłoszona przez… Czytaj dalej »
Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
2014-11-20, 12:59Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych… Czytaj dalej »
NInA udostępniła online nagrania przybliżające obrady Okrągłego Stołu
2014-11-17, 17:41Niepublikowane wcześniej nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i polskiej sekcji RFI poświęcone obradom Okrągłego Stołu zostały w poniedziałek udostępnione przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) na www.ninateka.pl. Czytaj dalej »
Już ponad 3 tysiące miast na świecie funkcjonuje w technologii "smart"
2014-11-14, 08:20Już ponad 3 tysiące miast na świecie wykorzystują nowoczesne technologie po to, by ich mieszkańcom żyło się wygodniej i zdrowiej, a środowisko naturalne w ich otoczeniu było maksymalnie chronione. Takie ośrodki określa się mianem… Czytaj dalej »