"Matematyka dla każdego" - wystawa w Parku Śląskim
"Matematyka dla każdego" - to tytuł otwartej we wtorek w Chorzowie wystawy zachęcającej dzieci oraz młodzież szkolną do eksperymentowania i zabawy z matematyką. Jest ona częścią ekspozycji znajdującej się w niemieckim Muzeum Matematyki "Mathematikum" w Giessen.
Interaktywne muzeum "Mathematikum" zostało otwarte w 2002 roku. Obejmuje ponad 100 eksponatów i proponuje zupełnie nowe spojrzenie na matematykę, zakładając, że można nią zainteresować każdego. Podczas europejskiej trasy promującej to przedsięwzięcie, część eksponatów odwiedzi kilka europejskich miast. W Chorzowie wystawę składającą się z 20 eksponatów można oglądać od wtorku.
Według Elżbiety Jeleń z Goethe Institut w Krakowie, takie zagadnienia jak twierdzenie Pitagorasa, funkcja, rachunek prawdopodobieństwa można przedstawić nawet przedszkolakom. "Wszystkie z tych eksponatów zachęcają do eksperymentowania i do bawienia się matematyką. Na stanowisku +jestem funkcją+ można zobaczyć przedszkolaki, które nie mają pojęcia czym ona jest, ale doskonale się bawią" - powiedziała Jeleń.
Każde ze stanowisk poświęcone jest innemu zagadnieniu matematycznemu. Organizatorzy wystawy proponują m.in. naukę łamania szyfrów, zachęcają do zbudowania wielościanu z klocków o nieregularnych kształtach, oraz do oglądania wyścigu kul po różnych torach.
Zainteresowaniem zwiedzających cieszy się też tzw. muzyczna kostka Mozarta. "To wymyślony przez niego eksperyment, który polega na tym, że do każdej wyrzuconej liczby oczek (na kostce do gry) był przypisany takt. Za pomocą rzutów kostką mieszało się takty i w ten sposób powstawał utwór. Na wystawie pomaga nam w tym komputer. Zwiedzający rzucają kostką, komputer przetwarza te rzuty na takty. Takich kombinacji jest kilkaset tysięcy więc jest bardzo możliwe, że będzie można usłyszeć unikalną kompozycję" - powiedziała Jeleń.
Ekspozycja "Matematyka dla każdego" przyjechała do Chorzowa z Rygi. Następnie będzie można ją oglądać w Pradze oraz Budapeszcie.
W Chorzowie wystawa będzie otwarta do 8 kwietnia, w sali wystaw Kapelusz znajdującej się na terenie Parku Śląskiego. Jej organizatorem jest Goethe Institut.(PAP)
Zobacz także
Naukowcy opracowali darmowe narzędzie szyfrujące e-maile
2015-06-03, 08:35ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN… Czytaj dalej »
Eksperci: coraz więcej tkanek można odtworzyć
2015-06-02, 18:37Dzięki drukowanym techniką 3D rusztowaniom-implantom, komórkom macierzystym i pobudzającym je substancjom oraz odpowiedniej fizjoterapii można będzie pomóc milionom osób - mówili uczestnicy sympozjum 'Granice medycyny regeneracyjnej'… Czytaj dalej »
Rozwój technologii: symbioza człowieka i maszyny zamiast sztucznej inteligencji
2015-06-01, 10:43Przyszłością technologii nie jest sztuczna inteligencja, ale systemy wspomagające i uzupełniające kompetencje użytkowników, czyli analizujące duże zbiory danych, odnajdujące powiązania między informacjami. Eksperci prognozują… Czytaj dalej »
Hakerzy z Korei Płn. mogą dokonać groźnych ataków, a nawet zabić
2015-05-29, 08:34Hakerzy z Korei Północnej są w stanie przeprowadzać ataki, które mogą zniszczyć ważną infrastrukturę, a nawet zabić ludzi - ostrzegł w rozmowie z BBC uciekinier z tego komunistycznego kraju, specjalista w dziedzinie informatyki… Czytaj dalej »
W weekend można zwiedzać centrum badań jądrowych w Świerku
2015-05-28, 09:02Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki. Czytaj dalej »