Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS.
Zdaniem europosłów wprowadzenie jednakowej ładowarki nie tylko obniży koszty dla konsumentów, ale też przysłuży się środowisku. "Będziemy mogli pozbyć się plątaniny kabli w naszych domach, a także uniknąć wytwarzania 51 tysięcy ton elektromagnetycznych odpadów" - oświadczyła niemiecka socjaldemokratka Barbara Weiler, odpowiedzialna za sprawozdanie PE w sprawie nowelizacji dyrektywy.
Uaktualniona dyrektywa o urządzeniach radiowych ma na celu harmonizację przepisów w państwach UE, dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych, w tym telefonów komórkowych, odbiorników GPS i pilotów do otwierania drzwi w samochodzie.
Zgodnie z dyrektywą Komisja Europejska będzie miała możliwość wprowadzenia wymogu, że trafiające na rynek określone urządzenia, jak np. telefony komórkowe, muszą być kompatybilne z uniwersalną ładowarką. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2017 r. Muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje Unii.
Z pomysłem wprowadzenia ujednoliconej ładowarki do telefonów komórkowych różnych marek Komisja Europejska wystąpiła już wiele lat temu. W 2011 r. udało jej się doprowadzić do porozumienia czternastu głównych producentów telefonów komórkowych, w tym Apple'a, Motoroli, Nokii i Samsunga, w sprawie wspólnego standardu ładowarek z łączem micro-USB. Na podstawie tego dobrowolnego porozumienia producenci przystąpili do wprowadzania wymaganych zmian w konstrukcji aparatów oraz testowania nowych ładowarek pod kątem bezpieczeństwa i prawidłowego działania telefonów. (PAP)
Zobacz także

Nobel z chemii za mikroskopię w skali nano [wideo]
2014-10-08, 12:30Nobla 2014 z chemii otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających… Czytaj dalej »
Zamarznięte paliwo rakiety przyczyną problemów z satelitami Galileo
2014-10-08, 11:29Dwa satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, wystrzelone w końcu sierpnia, nie dotarły na zaplanowaną orbitę z powodu zamarznięcia paliwa rakiety nośnej - ustaliła komisja niezależnych ekspertów. Czytaj dalej »

Nobel z fizyki dla twórców niebieskiej diody
2014-10-07, 17:06Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED - Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki… Czytaj dalej »
Cyfrowy sygnał Polskiego Radia - w Łodzi i Opolu
2014-10-06, 19:07Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe w aglomeracjach łódzkiej i opolskiej. To kolejne miasta po Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Szczecinie, w których można odbierać sygnał radia cyfrowego. Czytaj dalej »

Medyczny Nobel za "wewnętrzny GPS" w mózgu
2014-10-06, 12:15Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I.Moser za odkrycie w mózgu 'wewnętrznego GPS-u' - neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni. Nazwiska… Czytaj dalej »