Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS.
Zdaniem europosłów wprowadzenie jednakowej ładowarki nie tylko obniży koszty dla konsumentów, ale też przysłuży się środowisku. "Będziemy mogli pozbyć się plątaniny kabli w naszych domach, a także uniknąć wytwarzania 51 tysięcy ton elektromagnetycznych odpadów" - oświadczyła niemiecka socjaldemokratka Barbara Weiler, odpowiedzialna za sprawozdanie PE w sprawie nowelizacji dyrektywy.
Uaktualniona dyrektywa o urządzeniach radiowych ma na celu harmonizację przepisów w państwach UE, dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych, w tym telefonów komórkowych, odbiorników GPS i pilotów do otwierania drzwi w samochodzie.
Zgodnie z dyrektywą Komisja Europejska będzie miała możliwość wprowadzenia wymogu, że trafiające na rynek określone urządzenia, jak np. telefony komórkowe, muszą być kompatybilne z uniwersalną ładowarką. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2017 r. Muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje Unii.
Z pomysłem wprowadzenia ujednoliconej ładowarki do telefonów komórkowych różnych marek Komisja Europejska wystąpiła już wiele lat temu. W 2011 r. udało jej się doprowadzić do porozumienia czternastu głównych producentów telefonów komórkowych, w tym Apple'a, Motoroli, Nokii i Samsunga, w sprawie wspólnego standardu ładowarek z łączem micro-USB. Na podstawie tego dobrowolnego porozumienia producenci przystąpili do wprowadzania wymaganych zmian w konstrukcji aparatów oraz testowania nowych ładowarek pod kątem bezpieczeństwa i prawidłowego działania telefonów. (PAP)
Zobacz także
Już ponad 3 tysiące miast na świecie funkcjonuje w technologii "smart"
2014-11-14, 08:20Już ponad 3 tysiące miast na świecie wykorzystują nowoczesne technologie po to, by ich mieszkańcom żyło się wygodniej i zdrowiej, a środowisko naturalne w ich otoczeniu było maksymalnie chronione. Takie ośrodki określa się mianem… Czytaj dalej »

Lądownik europejskiego próbnika kosmicznego osiadł na komecie
2014-11-13, 16:46Mimo problemów technicznych lądownik automatycznego próbnika międzyplanetarnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) spoczął bezpiecznie na powierzchni jądra komety - poinformowała ESA. Czytaj dalej »
W czwartek polskie urządzenie zacznie badać kometę
2014-11-12, 19:25Wylądowanie na komecie Churyumov-Gerasimenko to wielki sukces. Jednak dla polskich naukowców czas na prawdziwą radość nadejdzie dopiero w czwartek. Wtedy pracę na komecie rozpocznie polskie urządzenie Mupus - powiedział PAP inż. Jerzy… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności
2014-11-10, 08:05Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu… Czytaj dalej »
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »