Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS.
Zdaniem europosłów wprowadzenie jednakowej ładowarki nie tylko obniży koszty dla konsumentów, ale też przysłuży się środowisku. "Będziemy mogli pozbyć się plątaniny kabli w naszych domach, a także uniknąć wytwarzania 51 tysięcy ton elektromagnetycznych odpadów" - oświadczyła niemiecka socjaldemokratka Barbara Weiler, odpowiedzialna za sprawozdanie PE w sprawie nowelizacji dyrektywy.
Uaktualniona dyrektywa o urządzeniach radiowych ma na celu harmonizację przepisów w państwach UE, dotyczących wprowadzania na rynek urządzeń radiowych, w tym telefonów komórkowych, odbiorników GPS i pilotów do otwierania drzwi w samochodzie.
Zgodnie z dyrektywą Komisja Europejska będzie miała możliwość wprowadzenia wymogu, że trafiające na rynek określone urządzenia, jak np. telefony komórkowe, muszą być kompatybilne z uniwersalną ładowarką. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2017 r. Muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez kraje Unii.
Z pomysłem wprowadzenia ujednoliconej ładowarki do telefonów komórkowych różnych marek Komisja Europejska wystąpiła już wiele lat temu. W 2011 r. udało jej się doprowadzić do porozumienia czternastu głównych producentów telefonów komórkowych, w tym Apple'a, Motoroli, Nokii i Samsunga, w sprawie wspólnego standardu ładowarek z łączem micro-USB. Na podstawie tego dobrowolnego porozumienia producenci przystąpili do wprowadzania wymaganych zmian w konstrukcji aparatów oraz testowania nowych ładowarek pod kątem bezpieczeństwa i prawidłowego działania telefonów. (PAP)
Zobacz także
Studencki wynalazek pozwoli bezpiecznie zanurzyć się we własnej fobii
2015-01-04, 10:32Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos, opracowany na Politechnice Białostockiej. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym… Czytaj dalej »
Leczenie PTSD u żołnierzy z wykorzystaniem komory hiperbarycznej
2015-01-03, 11:01Specjaliści zajmujący się badaniami nad zespołem stresu pourazowego (PTSD) u żołnierzy analizują nie tylko psychologiczne, ale także medyczne przyczyny tego problemu; lekarze z WIM w Warszawie chcą eksperymentalnie wykorzystywać… Czytaj dalej »
Zmarł kosmonauta Borys Morukow
2015-01-02, 11:55W noworoczną noc, w wieku 64 lat, zmarł kosmonauta Boris Morukow, uczestnik jednego lotu kosmicznego w 2000 roku, misji STS-106 wahadłowca Atlantis, w 2010 roku szef eksperymentu 'Mars 500', najdłuższej symulacji lotu na Czerwoną Pl… Czytaj dalej »
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii
2014-12-30, 13:27Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały… Czytaj dalej »
Top 10 firm branży Big Data
2014-12-29, 11:53IBM z przychodem 1,37 miliarda dolarów i Hewlett-Packard z przychodem na poziomie 869 milionów dolarów - to giganci w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych (Big Data), które stało się w ostatnich latach jedną z najszybciej… Czytaj dalej »