Teren, na którym odkryto grób „wampirki" z Pnia, uratowany przed zniszczeniem
Ziemia przeszła w ręce gminy Dąbrowa Chełmińska. Podpisano akt notarialny w tej sprawie. Grunt na rzecz samorządu nieodpłatnie przekazał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Teren w podbydgoskim Pniu, który przejęła gmina - i na którym prawie trzy lata temu odkryto grób wampirki to niewielki fragment pola uprawnego. Od tego czasu archeolodzy domagali się zabezpieczenia terenu, bo obawiali się, że cmentarzysko zostanie zaorane. Wszystko dlatego, że należąca do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa działka od lat była dzierżawiona przez rolnika, który prowadził tam prace. Ostatecznie gospodarz zgodził się na wyodrębnienie z pola cmentarzyska, tak by mogła je przejęć gmina.
Wkrótce naukowcy wrócą tam kontynuować badania, a później w planach jest utworzenie parku archeologicznego.
Posłuchajcie szczegółów:
Zobacz także

Zobacz zaćmienie Słońca. Ale uważaj! Tak zrobisz to bezpiecznie
2025-03-28, 20:00W sobotnie południe (29 marca) zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ma sprzyjać, więc patrzmy! Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie, aby nie stracić wzroku. Czytaj dalej »

W Bydgoszczy dyskutują o nowych wyzwaniach w neurologii
2025-02-22, 11:27Ponad 150 specjalistów z całej Polski bierze udział w siódmej edycji 'Kujawsko-Pomorskich Dni Neurologii'. Dwudniowa konferencja odbywa się w Bydgoszczy i ma odpowiadać na najnowsze wyzwania medyczne tej specjalizacji. Czytaj dalej »

Jerzy Rafalski: Nie panujemy nad okruchami, które pozostawiamy w kosmosie
2025-02-21, 17:16Obiekty - najprawdopodobniej będące częścią rakiety Falcon, której moduł wszedł w atmosferę ziemską nad Polską - znaleziono w Wielkopolsce. - Takich niekontrolowanych sytuacji jest za dużo - twierdzi toruński astronom. Czytaj dalej »

Ruszyły 53. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Wielki finał w marcu
2025-02-19, 21:02W Grudziądzu - podobnie jak w Toruniu - trwają obchody urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Przygotowano atrakcje. Czytaj dalej »

Bydgoska szkoła dla niesłyszącej młodzieży będzie kształcić kosmetyczki
2025-02-19, 17:01Bydgoski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej otworzył kolejną, nowoczesną pracownię. Dzięki temu może zaproponować nowy kierunek: technik usług kosmetycznych. Czytaj dalej »