MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Orange Polska.
Porozumienie zapewniające wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podpisali w środę Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, Bruno Duthoit, prezes Orange Polska i Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
"Dzięki temu porozumieniu będziemy kontynuować program Latarników, czyli szkolić ludzi powyżej 50 roku życia z tego jak korzystać z internetu i to nie tylko w taki prosty sposób, ale także w tym jak korzystać z serwisów społecznościowych, jak pisać blogi. Mam nadzieję, że dzięki temu doprowadzimy do tego, że mając dostęp do internetu będą oni z niego korzystać. Obecnie 15 proc. osób, które mają dostęp do sieci nie korzysta z niej" - powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski minister administracji i cyfryzacji.
W jego ocenie podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków jest bardzo ważne, bo ułatwiają one korzystanie z wielu e-usług w sieci. "W Polsce jest obecnie 13 mln ludzi wykluczonych cyfrowo a to oznacza, że mają gorsze perspektywy, jeśli chodzi o znalezienie pracy, trudniej jest im korzystać z wszelkiego rodzaju e-usług, czy to proponowanych przez rząd, czy przez inne firmy czy organizacje, ale także korzystać z szeroko rozumianej kultury" - dodał Trzaskowski.
Prezes Orange Polska Bruno Duthoit powiedział, że podpisane porozumienie wpisuje się w cele, jakie stawia sobie jego firma. "Naszym celem jest wspieranie rozwoju cyfrowego Polski oraz zapewnienia dostępu do usług internetowych rosnącej liczbie użytkowników. Uważam, że tego typu działania powinny być wspólnym celem sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych" - podkreślił Duthoit.
Na mocy porozumienia Orange Polska udostępni 50 pracowni Orange (wyposażone w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu sale w małych miejscowościach - PAP) oraz infrastrukturę dostępu do internetu w placówkach bibliotecznych objętych programem „Orange dla Bibliotek” na działania prowadzone przez Latarników. Firma przekaże również materiały edukacyjne z zakresu świadomego i bezpiecznego nabywania kompetencji cyfrowych. Latarnicy Polski Cyfrowej, wskazani przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, mają zostać wyposażeni przez Orange Polska w tablety z bezpłatną usługą dostępu do mobilnego internetu na 12 miesięcy.
Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach i remizach Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2012 r. Latarnicy Polski Cyfrowej przeszkolili blisko 150 tys. osób w wieku 50+.
Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Obecnie w Polsce działa 2707 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. Szczegółowe informacje o latarnikach można znaleźć na stronie latarnicy.pl. (PAP)
Zobacz także
Nowe laboratorium NCBJ przyspieszy prace nad lekami do radioterapii
2014-01-15, 18:59Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków oddano do użytku w środę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Umożliwi ono np. przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w… Czytaj dalej »
Odkryto kolejny kanion pod lodem Antarktydy
2014-01-15, 11:35Potężny rów - głębszy niż Wielki Kanion Kolorado, odkryli pod lodem Antarktydy naukowcy dzięki danym satelitarnym i radarowym. Informują o tym w 'Geological Society of America Bulletin'. Czytaj dalej »
NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
2014-01-15, 10:45Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje 'New York Times'. Według gazety… Czytaj dalej »
Rok 2014 pod znakiem e-edukacji i e-medycyny
2014-01-14, 16:02Rosnąca popularności e-edukacji, internetowe wizyty lekarskie i rosnąca liczba smartfonów wśród osób powyżej 55. roku życia - to globalne trendy, które według Deloitte będą dostrzegalne na rynku nowych technologii w 2014 roku. Czytaj dalej »
Krzyżackie rękopisy z kolekcji UMK dostępne w internecie
2014-01-14, 15:57Kolekcję 19 rękopisów krzyżackich ze zbiorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udostępniono w internecie. Konserwacja i digitalizacja cennych manuskryptów były możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytaj dalej »