MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Orange Polska.
Porozumienie zapewniające wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podpisali w środę Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, Bruno Duthoit, prezes Orange Polska i Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
"Dzięki temu porozumieniu będziemy kontynuować program Latarników, czyli szkolić ludzi powyżej 50 roku życia z tego jak korzystać z internetu i to nie tylko w taki prosty sposób, ale także w tym jak korzystać z serwisów społecznościowych, jak pisać blogi. Mam nadzieję, że dzięki temu doprowadzimy do tego, że mając dostęp do internetu będą oni z niego korzystać. Obecnie 15 proc. osób, które mają dostęp do sieci nie korzysta z niej" - powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski minister administracji i cyfryzacji.
W jego ocenie podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków jest bardzo ważne, bo ułatwiają one korzystanie z wielu e-usług w sieci. "W Polsce jest obecnie 13 mln ludzi wykluczonych cyfrowo a to oznacza, że mają gorsze perspektywy, jeśli chodzi o znalezienie pracy, trudniej jest im korzystać z wszelkiego rodzaju e-usług, czy to proponowanych przez rząd, czy przez inne firmy czy organizacje, ale także korzystać z szeroko rozumianej kultury" - dodał Trzaskowski.
Prezes Orange Polska Bruno Duthoit powiedział, że podpisane porozumienie wpisuje się w cele, jakie stawia sobie jego firma. "Naszym celem jest wspieranie rozwoju cyfrowego Polski oraz zapewnienia dostępu do usług internetowych rosnącej liczbie użytkowników. Uważam, że tego typu działania powinny być wspólnym celem sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych" - podkreślił Duthoit.
Na mocy porozumienia Orange Polska udostępni 50 pracowni Orange (wyposażone w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu sale w małych miejscowościach - PAP) oraz infrastrukturę dostępu do internetu w placówkach bibliotecznych objętych programem „Orange dla Bibliotek” na działania prowadzone przez Latarników. Firma przekaże również materiały edukacyjne z zakresu świadomego i bezpiecznego nabywania kompetencji cyfrowych. Latarnicy Polski Cyfrowej, wskazani przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, mają zostać wyposażeni przez Orange Polska w tablety z bezpłatną usługą dostępu do mobilnego internetu na 12 miesięcy.
Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach i remizach Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2012 r. Latarnicy Polski Cyfrowej przeszkolili blisko 150 tys. osób w wieku 50+.
Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Obecnie w Polsce działa 2707 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. Szczegółowe informacje o latarnikach można znaleźć na stronie latarnicy.pl. (PAP)
Zobacz także
Resort nauki sprawdzi, jak naukowcy korzystają z Horyzontu 2020
2014-10-29, 13:15Od stycznia 2015 r. resort nauki zacznie monitoring instytucji naukowych pod kątem ich aktywności w unijnym programie Horyzont 2020 i realizacji zainicjowanego przez resort 'Paktu dla Horyzontu 2020' - zapowiedziała w środę minister nauki… Czytaj dalej »
Biblioteka UMK wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zbiorów
2014-10-27, 17:30Placówka zdobyła wysokiej klasy skanery, aparaty fotograficzne i obiektywy, stół bezcieniowy, kompletnie wyposażone stanowisko reprodukcyjne. Czytaj dalej »
Polska przystąpi do Europejskiego Obserwatorium Południowego
2014-10-27, 09:13Po wielu latach starań, Polska podpisze we wtorek umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Członkostwo oznacza łatwiejszy dostęp Polaków do światowej aparatury i miejsca pracy dla specjalistów sektora… Czytaj dalej »
Ekspertka: rozmawiajmy z dziećmi o prywatności w sieci
2014-10-26, 10:32Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o prywatności w sieci; przesyłanie swoich intymnych zdjęć obcym osobom może nieść wiele przykrych konsekwencji - od niewybrednych komentarzy, przez szantaże, po problemy w życiu dorosłym - alarmuje… Czytaj dalej »
Ekspertka: wzrosła liczba zgłoszeń o nielegalnych treściach w sieci
2014-10-26, 10:32Do końca września br. do zespołu dyżurnet.pl, do którego można zgłaszać nielegalne treści w internecie, trafiło o ponad tysiąc zgłoszeń więcej niż w całym 2013 r. Coraz więcej z nich dotyczy tzw. sekstingu. Zdaniem eksperta… Czytaj dalej »