MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a Orange Polska.
Porozumienie zapewniające wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podpisali w środę Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, Bruno Duthoit, prezes Orange Polska i Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
"Dzięki temu porozumieniu będziemy kontynuować program Latarników, czyli szkolić ludzi powyżej 50 roku życia z tego jak korzystać z internetu i to nie tylko w taki prosty sposób, ale także w tym jak korzystać z serwisów społecznościowych, jak pisać blogi. Mam nadzieję, że dzięki temu doprowadzimy do tego, że mając dostęp do internetu będą oni z niego korzystać. Obecnie 15 proc. osób, które mają dostęp do sieci nie korzysta z niej" - powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski minister administracji i cyfryzacji.
W jego ocenie podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków jest bardzo ważne, bo ułatwiają one korzystanie z wielu e-usług w sieci. "W Polsce jest obecnie 13 mln ludzi wykluczonych cyfrowo a to oznacza, że mają gorsze perspektywy, jeśli chodzi o znalezienie pracy, trudniej jest im korzystać z wszelkiego rodzaju e-usług, czy to proponowanych przez rząd, czy przez inne firmy czy organizacje, ale także korzystać z szeroko rozumianej kultury" - dodał Trzaskowski.
Prezes Orange Polska Bruno Duthoit powiedział, że podpisane porozumienie wpisuje się w cele, jakie stawia sobie jego firma. "Naszym celem jest wspieranie rozwoju cyfrowego Polski oraz zapewnienia dostępu do usług internetowych rosnącej liczbie użytkowników. Uważam, że tego typu działania powinny być wspólnym celem sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych" - podkreślił Duthoit.
Na mocy porozumienia Orange Polska udostępni 50 pracowni Orange (wyposażone w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu sale w małych miejscowościach - PAP) oraz infrastrukturę dostępu do internetu w placówkach bibliotecznych objętych programem „Orange dla Bibliotek” na działania prowadzone przez Latarników. Firma przekaże również materiały edukacyjne z zakresu świadomego i bezpiecznego nabywania kompetencji cyfrowych. Latarnicy Polski Cyfrowej, wskazani przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, mają zostać wyposażeni przez Orange Polska w tablety z bezpłatną usługą dostępu do mobilnego internetu na 12 miesięcy.
Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach i remizach Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2012 r. Latarnicy Polski Cyfrowej przeszkolili blisko 150 tys. osób w wieku 50+.
Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Obecnie w Polsce działa 2707 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. Szczegółowe informacje o latarnikach można znaleźć na stronie latarnicy.pl. (PAP)
Zobacz także
Integracja: do połowy 2015 r. wiele instytucji nie zdąży dostosować stron internetowych
2015-01-06, 19:47Mimo że zostało kilka miesięcy na dostosowanie stron internetowych do międzynarodowego standardu dostępności, wiele instytucji publicznych nie zdąży tego zrobić; o audyt stron zgłasza się kilkanaście podmiotów miesięcznie - powiedział… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-01-05_1420445451.jpg)
Las Vegas: początek targów CES
2015-01-05, 09:06Ochrona zdrowia jest głównym tematem rozpoczętych w niedzielę w Las Vegas prestiżowych targów elektroniki konsumenckiej CES. Na imprezie dominują nowoczesne gadżety. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-01-05_1420444421.jpg)
Leki przedłużające życie już są dostępne
2015-01-05, 08:50Uczeni poszukują 'pigułek młodości', tymczasem leki przedłużające życie są już dostępne. Wielu ludzi je stosuje codziennie nie zdając sobie z tego sprawy - twierdzi amerykański gerontolog prof. Brian K. Kennedy na łamach 'New… Czytaj dalej »
Studencki wynalazek pozwoli bezpiecznie zanurzyć się we własnej fobii
2015-01-04, 10:32Lęk przed pająkami, otwartą przestrzenią, lataniem samolotami? W leczeniu tych i wielu innych fobii pomoże system Phobos, opracowany na Politechnice Białostockiej. Trójwymiarowe okulary pozwolą oswoić się ze swoją fobią pod czujnym… Czytaj dalej »
Leczenie PTSD u żołnierzy z wykorzystaniem komory hiperbarycznej
2015-01-03, 11:01Specjaliści zajmujący się badaniami nad zespołem stresu pourazowego (PTSD) u żołnierzy analizują nie tylko psychologiczne, ale także medyczne przyczyny tego problemu; lekarze z WIM w Warszawie chcą eksperymentalnie wykorzystywać… Czytaj dalej »