W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
Lekka i dopasowana, bo "szyta na miarę" ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój.
Pracę nad zaprojektowaniem takiej kamizelki rozpoczęli naukowcy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Jak powiedział PAP szef zespołu naukowców pracujących nad projektem dr Piotr Łuka, chodzi o zaprojektowanie i wykonanie kamizelki, która będzie dopasowana do indywidualnego użytkownika, w ten sposób zapewniając mu większą ochronę. Zaletą takiej kamizelki ma być to, że policjant będzie mógł włożyć ją pod mundur lub cywilne ubranie. W ten sposób będzie ona niewidoczna dla osób postronnych.
Zapewni to skuteczną ochronę zarówno umundurowanych policjantów podczas interwencji, jak i funkcjonariuszy nieumundurowanych w czasie działań operacyjnych.
Aby uszyć taką kamizelkę, nie będzie jednak potrzebny krawiec, który zdejmie miarę i wykona wykrój. Zrobi to specjalne urządzenie zwane "body scannerem".
Jak wyjaśnił dr Łuka, to komputerowe urządzenie zeskanuje sylwetkę funkcjonariusza, skany zostaną zapisane i na ich podstawie dopasowany zostanie wykrój kamizelki. Potem wykroje zostaną skierowane do produkcji.
Używane teraz przez policjantów kamizelki są w kilku standardowych wymiarach: od najmniejszej poprzez średnią do największej.
"Przez to, że kamizelki pochodzą z masowej produkcji, nie zawsze są one dopasowane optymalnie do sylwetki. Nasza kamizelka będzie także lekka i funkcjonalna, nie może ona krępować ruchów. Chodzi o to, aby policjant w czasie interwencji mógł przeskoczyć w niej przez płot, pobiec za przestępcą i go obezwładnić" - dodał dr Łuka.
Kamizelka będzie także dobrana do specyfiki rodzaju służby i wynikających z niej zagrożeń. Będzie uwzględniać te zagrożenia, z którymi policjant w codziennej służbie może się stykać najczęściej. Będą więc kamizelki chroniące go szczególnie przed ciosami noża, igły czy szpikulca, chroniące przez przestrzeleniem z broni ostrej czy uderzeniami pięścią i kopnięciem napastnika. Kamizelki mają być też odporne na ogień.
Projekt jest realizowany przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Ma się zakończyć w 2015 roku. (PAP)
Zobacz także
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »
Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
2014-02-16, 16:50Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów. Czytaj dalej »
Ważny krok USA w badaniach nad laserową syntezą termojądrową
2014-02-16, 10:55Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ważne wyniki w badaniach nad fuzją termojądrową. Ten wynik to krok milowy w badaniach nad opanowaniem laserowej syntezy termojądrowej dla przyszłej produkcji energii elektrycznej - komentuje… Czytaj dalej »
Do oczyszczania jezior i stawów można wykorzystać bakterie
2014-02-15, 10:03Wyselekcjonowane specjalistyczne szczepy bakterii w warunkach tlenowych pomagają oczyszczać jeziora i stawy. Zaprzęgnięte w ten sposób do pracy mikroorganizmy potrafią oczyścić wody akwenu bezpieczną metodą biologiczną w niespełna… Czytaj dalej »