W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
Lekka i dopasowana, bo "szyta na miarę" ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój.
Pracę nad zaprojektowaniem takiej kamizelki rozpoczęli naukowcy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Jak powiedział PAP szef zespołu naukowców pracujących nad projektem dr Piotr Łuka, chodzi o zaprojektowanie i wykonanie kamizelki, która będzie dopasowana do indywidualnego użytkownika, w ten sposób zapewniając mu większą ochronę. Zaletą takiej kamizelki ma być to, że policjant będzie mógł włożyć ją pod mundur lub cywilne ubranie. W ten sposób będzie ona niewidoczna dla osób postronnych.
Zapewni to skuteczną ochronę zarówno umundurowanych policjantów podczas interwencji, jak i funkcjonariuszy nieumundurowanych w czasie działań operacyjnych.
Aby uszyć taką kamizelkę, nie będzie jednak potrzebny krawiec, który zdejmie miarę i wykona wykrój. Zrobi to specjalne urządzenie zwane "body scannerem".
Jak wyjaśnił dr Łuka, to komputerowe urządzenie zeskanuje sylwetkę funkcjonariusza, skany zostaną zapisane i na ich podstawie dopasowany zostanie wykrój kamizelki. Potem wykroje zostaną skierowane do produkcji.
Używane teraz przez policjantów kamizelki są w kilku standardowych wymiarach: od najmniejszej poprzez średnią do największej.
"Przez to, że kamizelki pochodzą z masowej produkcji, nie zawsze są one dopasowane optymalnie do sylwetki. Nasza kamizelka będzie także lekka i funkcjonalna, nie może ona krępować ruchów. Chodzi o to, aby policjant w czasie interwencji mógł przeskoczyć w niej przez płot, pobiec za przestępcą i go obezwładnić" - dodał dr Łuka.
Kamizelka będzie także dobrana do specyfiki rodzaju służby i wynikających z niej zagrożeń. Będzie uwzględniać te zagrożenia, z którymi policjant w codziennej służbie może się stykać najczęściej. Będą więc kamizelki chroniące go szczególnie przed ciosami noża, igły czy szpikulca, chroniące przez przestrzeleniem z broni ostrej czy uderzeniami pięścią i kopnięciem napastnika. Kamizelki mają być też odporne na ogień.
Projekt jest realizowany przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Ma się zakończyć w 2015 roku. (PAP)
Zobacz także
Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
2014-02-06, 20:51Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”. Czytaj dalej »
Zespół z poznańskiej uczelni opracował nowy pochłaniacz tlenu
2014-01-31, 08:58Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opracowali nowy pochłaniacz tlenu, który - dodawany do opakowań z żywnością - mógłby zwiększać trwałość produktów spożywczych. Przy produkcji pochłaniacza tlenu wykorzystywane… Czytaj dalej »
Wytypowano gen, który może mieć wpływ na leczenie raka piersi
2014-01-29, 18:58Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenia raka piersi. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że wysłano już wniosek do urzędu patentowego. Prace nad projektem będą kontyn… Czytaj dalej »
Rozstrzygnięto IX edycję konkursu "Popularyzator Nauki"
2014-01-29, 13:14Ks. prof. Michał Heller, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Polska Akademia Dzieci są wśród laureatów IX edycji konkursu 'Popularyzator nauki'. Nagrody wręczono w środę w siedzibie Polskiej… Czytaj dalej »
Studenci Politechniki Białostockiej budują kolejny łazik marsjański
2014-01-29, 13:04Łazik marsjański Hyperion 2, który skonstruują studenci Politechniki Białostockiej, w maju wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to czwarty łazik uczelni, który weźmie… Czytaj dalej »