Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów.
Centrum przygotowało dla uczniów specjalne ścieżki tematyczne na wystawie "Barwy ze Słońca" i "Kalejdoskop - przewrotne oko". Sposób zwiedzania ekspozycji, m.in. z wykorzystaniem filmów, prezentacji czy zadań do wykonania jest przygotowany w postaci ścieżek edukacyjnych dopasowanych do różnych poziomów edukacyjnych i umożliwia uczniom zdobycie dodatkowych umiejętności.
"Są to w pełni interaktywne ekspozycje składające się z 30 stanowisk każda, prezentujących fascynujące zjawiska ze świata optyki. Stanowiska wystawy zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o tym, aby zwiedzający mógł samodzielnie odkrywać różne aspekty prezentowanych zjawisk" - poinformował Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy.
Jak zaznaczył Centkowski, każde ze stanowisk jest wyposażone w krótki film instruktażowy oraz opis wyjaśniający obserwowane w nim efekty.
Od wtorku Młyn Wiedzy wprowadzi do swojej oferty nowe warsztaty dla szkół. Centrum nauki przygotowało cztery propozycje dla uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania.
"Uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej mogą poznać techniki wyrobu oraz zdobienia mydełek na warsztatach +Mydlane królestwo+. Na warsztatach +Elektromagnetyczny majsterkowicz+ uczniowie poznają z kolei budowę i działanie elektromagnesu oraz dowiedzą się, gdzie się go stosuje w przemyśle i nauce" - dodał Centkowski.
Na zajęciach "Wiem, co jem", dla uczniów klas 4-6, uczestnicy poznają bliżej pojęcia witamin, cukrów, białek i tłuszczów, dowiedzą się dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Dzieci eksperymentując samodzielnie przekonają się w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C, w jakich skrobia lub tłuszcze.
Uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Centrum zaprasza na warsztaty "Lampa Alladyna". Na zajęciach uczniowie zbudują ekologiczne lampy zasilane prądem, ale bez użycia baterii, skonstruują lampki zasilane prostą prądnicą, samodzielnie je ozdobią, a przy okazji zapoznają się z zasadą ich działania.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, którego zadaniem jest popularyzowanie nauki przez zabawę, pokazy i doświadczenia, działa w Toruniu od listopada. Młyn Wiedzy mieści się w budynkach dawnych Młynów Rychtera z przełomu XIX i XX w, gdzie na powierzchni 5 tys. mkw. na sześciu kondygnacjach znajdują się sale wystawiennicze i pracownie naukowe.
Główną atrakcją centrum jest wahadło Foucaulta, pozwalające obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jest to najdłuższe w Polsce wahadło zamontowane na stałe i ciągle działające. (PAP)
Zobacz także
Raport - co poprawia dostępność stron internetowych dla niewidomych i niedowidzących
2015-01-22, 16:52Użycie elektronicznego tekstu, a nie skanów czy zdjęć, nagłówki HTML, alternatywne opisy, właściwy kontrast kolorystyczny - to niektóre sposoby na to, żeby strona internetowa była dostępna dla osób niewidomych i niedowidzący… Czytaj dalej »

Powstaje polski ośrodek terapii protonowej
2015-01-21, 16:29Pierwszy w naszym rejonie Europy ośrodek terapii protonowej rozpocznie działalność w Bronowicach pod Krakowem w trzecim kwartale 2015 r. - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie. Czytaj dalej »
Ciągły rozwój i polski akcent na rynku gier MOBA
2015-01-21, 11:23Popularność gier komputerowych typu MOBA stale rośnie. Baza graczy 'Dota 2' przekroczyła 10 mln osób, a 'League of Legends' - 67 mln osób. Wkrótce na rynek mają także trafić polska gra 'The Witcher Battle Arena' oraz amerykański… Czytaj dalej »
Projekt Ara zapowiada czas modularnych smartfonów?
2015-01-21, 10:32Google wprowadził pilotażowo na rynek modularny smartfon Ara. Na razie będzie dostępny wyłącznie w Portoryko. Według ekspertów może to zapowiadać otwarcie nowego segmentu rynku - urządzeń mobilnych składających się z wymienialnych… Czytaj dalej »
PE chce reformy i ujednolicenia prawa autorskiego
2015-01-20, 19:42Sprawozdawczyni PE Julia Reda chce, by napisy „ten materiał wideo jest niedostępny w danym kraju” znikły z oferty online. Pojawiają się one obecnie, gdy np. w Brukseli przeglądamy polskie portale informacyjne i chcemy uruchomić… Czytaj dalej »