Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów.
Centrum przygotowało dla uczniów specjalne ścieżki tematyczne na wystawie "Barwy ze Słońca" i "Kalejdoskop - przewrotne oko". Sposób zwiedzania ekspozycji, m.in. z wykorzystaniem filmów, prezentacji czy zadań do wykonania jest przygotowany w postaci ścieżek edukacyjnych dopasowanych do różnych poziomów edukacyjnych i umożliwia uczniom zdobycie dodatkowych umiejętności.
"Są to w pełni interaktywne ekspozycje składające się z 30 stanowisk każda, prezentujących fascynujące zjawiska ze świata optyki. Stanowiska wystawy zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o tym, aby zwiedzający mógł samodzielnie odkrywać różne aspekty prezentowanych zjawisk" - poinformował Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy.
Jak zaznaczył Centkowski, każde ze stanowisk jest wyposażone w krótki film instruktażowy oraz opis wyjaśniający obserwowane w nim efekty.
Od wtorku Młyn Wiedzy wprowadzi do swojej oferty nowe warsztaty dla szkół. Centrum nauki przygotowało cztery propozycje dla uczniów szkół wszystkich poziomów nauczania.
"Uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej mogą poznać techniki wyrobu oraz zdobienia mydełek na warsztatach +Mydlane królestwo+. Na warsztatach +Elektromagnetyczny majsterkowicz+ uczniowie poznają z kolei budowę i działanie elektromagnesu oraz dowiedzą się, gdzie się go stosuje w przemyśle i nauce" - dodał Centkowski.
Na zajęciach "Wiem, co jem", dla uczniów klas 4-6, uczestnicy poznają bliżej pojęcia witamin, cukrów, białek i tłuszczów, dowiedzą się dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Dzieci eksperymentując samodzielnie przekonają się w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C, w jakich skrobia lub tłuszcze.
Uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Centrum zaprasza na warsztaty "Lampa Alladyna". Na zajęciach uczniowie zbudują ekologiczne lampy zasilane prądem, ale bez użycia baterii, skonstruują lampki zasilane prostą prądnicą, samodzielnie je ozdobią, a przy okazji zapoznają się z zasadą ich działania.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, którego zadaniem jest popularyzowanie nauki przez zabawę, pokazy i doświadczenia, działa w Toruniu od listopada. Młyn Wiedzy mieści się w budynkach dawnych Młynów Rychtera z przełomu XIX i XX w, gdzie na powierzchni 5 tys. mkw. na sześciu kondygnacjach znajdują się sale wystawiennicze i pracownie naukowe.
Główną atrakcją centrum jest wahadło Foucaulta, pozwalające obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jest to najdłuższe w Polsce wahadło zamontowane na stałe i ciągle działające. (PAP)
Zobacz także
NASA udostępnia nagrania audio ze swych misji kosmicznych
2015-02-18, 17:58'Houston, mamy problem' - to słynne zdanie z programu podboju Kosmosu można teraz ściągnąć ze strony amerykańskiej agencji kosmicznej NASA jako dzwonek do telefonu czy komputerowy komunikat. Dostępne są tam również dziesiątki innych… Czytaj dalej »

Optyczny zegar atomowy skonstruowany przez fizyków z UJ, UMK oraz UW
2015-02-18, 14:30Optyczny zegar atomowy - superdokładny wzorzec częstości, którym można synchronizować najbardziej dokładne zegary, został skonstruowany przez fizyków z UJ, UMK oraz UW w ramach projektu 'Polski Optyczny Zegar Atomowy (POZA)' finansowanego… Czytaj dalej »
Systemy inteligentnych domów podatne na ataki cyberprzestępców
2015-02-16, 11:12Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z podłączonych do internetu urządzeń w ramach tzw. inteligentnych domów. Agencja ocenia, że ryzyko włamania do… Czytaj dalej »
Lego X - prototyp "cyfrowych" klocków analogowych
2015-02-16, 11:11Londyńskie studio projektowe Gravity Research Club zaprezentowało prototyp klocków Lego wyposażonych w czujniki, które umożliwiają utworzenie w czasie rzeczywistym na ekranie komputera cyfrowej kopii budowanego przedmiotu. Czytaj dalej »
Cyberprzestępcy wykradli z banków ok. 1 mld dolarów
2015-02-16, 11:08Grupa hakerów wykradła z banków na całym świecie do miliarda dolarów - poinformowała w poniedziałkowym raporcie rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym i ochroną przed wirusami komputerami. Ofiarą przestępców… Czytaj dalej »