Chiński łazik księżycowy znów działa
Zdalnie sterowany chiński łazik księżycowy, który od kilku dni nie dawał znaku życia po wystąpieniu anomalii mechanicznych, "odzyskał świadomość" - poinformowały w czwartek media w Pekinie.
"Wiemy, że działa i istnieje szansa na jego uratowanie" - oświadczył Pei Zhaoyu, rzecznik chińskiego programu kosmicznego cytowany przez agencję Xinhua.
Państwowa telewizja CCTV potwierdziła niespodziewane przebudzenie się pojazdu. Dzień wcześniej agencja Xinhua komunikowała, że urządzenie nazwane Yutu, czyli "Jadeitowy Królik", "nie będzie mogło zostać naprawione, aby zrealizować cele misji".
Pod koniec stycznia chińskie władze sygnalizowały problem mechaniczny, wywołany przez "trudne środowisko powierzchni Księżyca".
Łazik zjechał na powierzchnię ziemskiego satelity 15 grudnia. W kosmos wyniosła go rakieta Chang'e-3. Lądownik sondy miał funkcjonować przez rok a sam łazik przez ok. 3 miesiące. Jest przystosowany do pokonywania trudnych przeszkód terenowych. Jego nazwa pochodzi z mitologii chińskiej, według której "jadeitowy królik" żyje na powierzchni Srebrnego Globu i towarzyszy chińskiej bogini Księżyca Chang'e.
Pojazd wyposażony jest m. in. w dwie panoramiczne kamery (poza kamerami służącymi do nawigacji), spektrometry do analizowania składu chemicznego skał i gleby oraz radar do badań budowy geologicznej skorupy księżycowej do głębokości kilkuset metrów.
W lądowniku znajduje się także teleskop do obserwacji astronomicznych i kamera rejestrująca promieniowanie nadfioletowe. Jednym z celów misji jest, według chińskich naukowców, poszukiwanie złóż cennych minerałów, które w przyszłości mogłyby być pozyskiwane w sposób przemysłowy. (PAP)
Zobacz także
Naukowcy wyhodowali w laboratorium groźnego wirusa grypy
2014-07-05, 15:34Pracujący w USA japoński naukowiec potwierdził, że wyhodował w laboratorium wirusa grypy zdolnego uniknąć ataku układu odpornościowy człowieka, co od razu wywołało liczne kontrowersje - informuje AFP. Czytaj dalej »
Mapy tlenowe pomogą w leczeniu nowotworów
2014-07-05, 10:16Ilość tlenu w guzie nowotworowym wpływa na powodzenie radioterapii. Im mniej tlenu, tym terapia jest trudniejsza i wymaga większej dawki promieniowania. Polska uczona pracuje nad mapami tlenowymi wskazującymi tkanki w tlen ubogie i te… Czytaj dalej »
Dzięki podwodnej kamerze można podglądać ryby z mazurskich jezior
2014-07-05, 10:12Tańczące liny czy atak szczupaka na płotkę można obejrzeć dzięki kamerze umieszczonej przy dnie jednego z mazurskich jezior. Olsztyńska firma zainstalowała innowacyjny system monitorujący, dzięki któremu internauci mogą podglądać… Czytaj dalej »
Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"
2014-07-03, 19:25Amerykański koncern Google poinformował w czwartek, że w ciągu miesiąca otrzymał 70 tys. wniosków od europejskich użytkowników chcących usunięcia pewnych wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę w ramach zagwarantowania 'prawa… Czytaj dalej »
Testy próbek DNA nie potwierdziły legendy Wielkiej Stopy
2014-07-02, 20:08Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował 36 próbek sierści rzekomo zgubionej przez yeti lub inne legendarne stworzenia. Wszystkie pochodzą od znanych nauce ssaków, takich jak niedźwiedzie, wilki, krowy czy szopy. Czytaj dalej »