Ekspert: bezpieczne korzystanie z internetu wymaga przestrzegania zasad
Korzystanie z internetu przez dzieci może być bezpieczne pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad - powiedziała PAP Julia Gursztyn z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Wtorek 11 lutego obchodzony jest jako Dzień Bezpiecznego Internetu.
Hasło tegorocznych obchodów "Razem tworzymy lepszy internet" ("Let's create a better Internet together") ma zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, aby internet był miejscem bezpiecznym. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).
Pierwszym krokiem do bezpiecznego korzystania z internetu jest posiadanie komputera kupionego ze znanego źródła, na którym zainstalowany jest aktualny system operacyjny. Oprócz tego na komputerze powinny być zainstalowane aktualizowane regularnie oprogramowanie antywirusowe i najnowsza wersja przeglądarki internetowej i program filtrujący treści.
"Taki program nie daje skutecznej ochrony, ale dzięki ustawieniu konkretnych słów kluczowych pozwala blokować strony, na których mogą znajdować się treści niebezpieczne, czy szkodliwe dla dzieci i młodzieży" - powiedziała Gursztyn.
Tak przygotowany komputer można podłączyć do sieci. Aby jednak bezpiecznie poruszać się po sieci, powinniśmy przestrzegać kolejnych zasad. Przeglądając internet należy pamiętać, żeby nie klikać w nieznane linki, a pobierając z sieci pliki korzystać z legalnych i znanych serwisów.
Zarówno przy zakupach w sieci jak i przy korzystaniu z bankowości online powinniśmy zachować ostrożność. Gdy strona internetowa sklepu lub banku różni się od tej, którą wcześniej znaliśmy - warto zadzwonić i zapytać się, o co chodzi. Także wszelkie prośby, które na pierwszy rzut oka mogą pochodzić od banku czy sklepu internetowego, a dotyczące instalacji nowych certyfikatów bezpieczeństwa, czy podania naszego numeru telefonu, numeru karty kredytowej czy innych danych, a których wcześniej nie było, powinny wzbudzić naszą ostrożność. Lepiej zadzwonić do banku czy sklepu i zapytać, o co chodzi.
Przy korzystaniu z poczty elektronicznej podstawowe zasady bezpieczeństwa to: otwieranie wiadomości tylko od znajomych osób, nie instalowanie załączników w wiadomościach, które wydają nam się podejrzane - szczególnie, jeśli sugerują, że mamy zmieniać jakieś ustawienie dotyczące naszego komputera.
Przy korzystaniu z serwisów społecznościowych należy odpowiednio zabezpieczyć prywatność swojego konta. Świadomie i rozsądnie umieszczać w serwisach komentarze i zdjęcia, bo co umieścimy w internecie - zostanie tam na zawsze. Warto pamiętać, aby do wszystkich usług, do których się logujemy w sieci, stosować trudne do odgadnięcia hasła i pod żadnym pozorem nie udostępniać ich innym osobom. Nigdy nie używać kamerki internetowej do rozmów z nieznajomą osobą.
Jeśli nasze dzieci korzystają z internetu to - jak przekonuje Gursztyn - najważniejsza jest edukacja i ustalenie przez dorosłych zasad korzystania przez dziecko z sieci. "Skoro tłumaczą im jakie są zasady zachowania się poza domem, na ulicy, przy przechodzeniu przez jezdnię, tak samo powinni przygotować dziecko do korzystania z internetu" - podkreśliła.
Rodzice powinni interesować się tym, co dziecko robi w sieci. "W internecie nie wszystko jest takie jak nam się wydaje - nie każda osoba, z którą dziecko się kontaktuje jest tym, kim mówi, że jest. Rodzice powinni wiedzieć, jakich znajomych w sieci ma nasze dziecko, z kim się kontaktuje i co robi w internecie" - zaznaczyła Gursztyn.
Jak powiedziała Gursztyn, rodzice powinni nauczyć dziecko myśleć perspektywicznie przy korzystaniu z sieci. "Chodzi oto, że każda informacja, którą dziecko wrzuci do internetu, zostaje tam na zawsze. Dlatego należy uświadomić dziecku, że jak coś raz wrzuci do internetu to tam zostaje na zawsze" - podkreśliła.
Zanim rodzice pozwolą swojemu dziecku założyć profil w serwisie społecznościowym trzeba pomóc mu ustawić zasady prywatności w takich serwisach. Na stroni http://dzieckowsieci.fdn.pl/poradniki dostępne są poradniki, które pomogą rodzicom odpowiednio przygotować konto dziecka w takim w serwisie.
Rodzice powinno nauczyć dziecko jak dbać o swoją reputację w serwisach społecznościowych. "Uczmy, aby miało świadomość tego, co chce opublikować w takim serwisie. Warto zapytać, czy takie samo zdjęcie, które chcą umieścić w serwisie społecznościowym umieściłoby na tablicy w szkole. Uczymy dzieci, że jeśli chcą umieścić w serwisie zdjęcie swojej koleżanki, czy kolegi powinny mieć zgodę takiej osoby" - podkreśliła Gursztyn. Jak zaznaczyła, dzieci nie powinny także traktować serwisów społecznościowych jak pamiętników, czyli nie powinny umieszczać tam wszystkich informacji na swój temat.
"Powinniśmy także nauczyć dzieci, że jak trafią na jakąś stronę w internecie, gdzie jest agresja czy jakieś treści, które je zaniepokoją - powinny poinformować o tym rodzica, nauczyciela czy jakąś osobę dorosłą" - dodała Gursztyn. (PAP)
Zobacz także
Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup
2014-04-11, 08:17Projekt pomocny w skuteczniejszym radzeniu sobie z fobiami, system do kontrolowania komputera mimiką i ruchami głowy oraz gra 'Lore' - te projekty zwyciężyły w polskich finałach Imagine Cup - konkursu technologicznego dla studentów. Czytaj dalej »
Ogniwa słoneczne nowej generacji bliżej dzięki badaniom Polki
2014-04-09, 08:32Nieorganiczne związki chemiczne - perowskity mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić np. na ubrania. Prosty i tani sposób produkcji perowskitów opracowała… Czytaj dalej »
Wystrzelono europejskiego satelitę Sentinel-1A
2014-04-04, 08:30W czwartek wieczorem z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy… Czytaj dalej »
NASA zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS
2014-04-03, 08:24Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w środę, iż zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS. Czytaj dalej »
W czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na politechnikach
2014-03-30, 10:3615 uczelni technicznych i 6 uniwersyteckich wydziałów organizuje w czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Uczelnie przygotowały warsztaty, spotkania ze studentkami, gry edukacyjne, a nawet... produkcję damskich szpilek na drukarce… Czytaj dalej »