Nagrodzone na świecie polskie wynalazki - w "Koperniku"
Przenośne laboratorium daktyloskopijne, latarka dla niewidomych czy sterowane ręcznie ramię robota to tylko część z polskich wynalazków docenionych za granicą w 2013 r., jakie można zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
Podczas uroczystego otwarcia XXI Giełdy Wynalazków Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyznało we wtorek dziesięć dyplomów i statuetek za aktywność w promocji polskich wynalazków za granicą w 2013. Nagrody odebrali przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej, zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT, politechnik: poznańskiej, częstochowskiej i krakowskiej (Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej), Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Metali Nieżelaznych, Instytutu Włókiennictwa, Instytutu Nafty i Gazu, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych.
Wręczono też 58 statuetek ministra nauki za Grand Prix oraz złote medale z wyróżnieniem, zdobyte na ubiegłorocznych targach wynalazczości. "Mamy tu do czynienia z creme de la creme najbardziej innowacyjnej części naszego społeczeństwa - od studentów, uczniów, przez doktorantów, pracowników nauki, profesorów, inżynierów" - podkreślał Jacek Guliński z ministerstwa nauki podczas wręczania dyplomów. Dodał, że nagrodzeni wynalazcy "potrafią myśleć trochę inaczej, niż pozostali".
Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy opracowali sposób wytwarzania wyrobów z wieprzowiny o kontrolowanej alergenności. Ich metoda produkcji nie wymaga dodatku białek, izolatów i koncentratów sojowych. Nagrodzono też twórców przenośnego laboratorium do ujawniania śladów daktyloskopijnych. Rozwiązanie Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" może usprawnić prace policji kryminalnej.
Zagraniczne trofea zdobyli również inżynierowie z Politechniki Łódzkiej, autorzy ARchiwum - systemu prezentacji eksponatów w muzeach, który wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną. Zdaniem wynalazców ten system, który daje możliwość interakcji, pozwala lepiej przekazywać informacje dotyczące eksponatów i rozwiązuje problem "eksponatu za szybą".
Opracowana w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju i w Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju "latarka dla niewidomych" to urządzenie, które pomaga niewidomym orientować się w pomieszczeniach. Odległość od przeszkód sygnalizuje sygnałami dźwiękowymi.
Kolejny wynalazek - manipulator czyli sterowane ręcznie ramię robota, zaprojektował Łukasz Szczeciński z IV kl. technikum. Jego urządzenie może pełnić funkcję górnych kończyn człowieka i dokładnie odwzorowuje ruchy operatora. Na razie manipulator sprawdził się podczas lutowania elektronicznych elementów i bardzo małych mikroprocesorów.
"Zdolność kreowania nowych produktów i rozwiązań technologicznych wpływa na rozwój gospodarczy naszego kraju. Polska myśl naukowo techniczna jest na tym polu znana i doceniana na całym świecie" - podkreślił podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan. Zastrzegł przy tym, że oprócz opracowania nowatorskiego rozwiązania, niezbędne jest jego wdrożenie i udostępnienie na rynku. "To zaś wymaga ścisłej współpracy pomiędzy sferą nauki i biznesu" - dodał.
Jego zdaniem giełda wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach stanowi "idealne miejsce na integrację środowisk związanych z rozwojem i inspirowaniem wynalazczości w Polsce - ze środowiskiem przedsiębiorców. Umożliwia nawiązanie nowych kontaktów i współpracy pomiędzy wynalazcami a inwestorami".
Wręczenie dyplomów i statuetek, jak co roku, inaugurowało XXI Giełdę Polskich Wynalazków Nagrodzonych w 2013 r. na Światowych Targach i Wystawach Wynalazczości. W środę 12 lutego wystawa w centrum konferencyjnym warszawskiego Centrum Nauki Kopernik będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Rozwiązania przedstawiono w formie prototypów, modeli, fotografii, prezentacji multimedialnej, ulotek, tablic informacyjnych, folderów. Wszystkie prezentowane tam innowacje nagradzano na światowych targach i wystawach wynalazków, m.in. na targach w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, USA, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji.
Wystawa ma promować osiągnięcia i międzynarodowe sukcesy jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców i zwiększać zainteresowanie przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi czy produktami innowacyjnymi.
Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz firma Eurobusiness-Haller. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)
Zobacz także
Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
2014-02-16, 16:50Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów. Czytaj dalej »
Ważny krok USA w badaniach nad laserową syntezą termojądrową
2014-02-16, 10:55Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ważne wyniki w badaniach nad fuzją termojądrową. Ten wynik to krok milowy w badaniach nad opanowaniem laserowej syntezy termojądrowej dla przyszłej produkcji energii elektrycznej - komentuje… Czytaj dalej »
Do oczyszczania jezior i stawów można wykorzystać bakterie
2014-02-15, 10:03Wyselekcjonowane specjalistyczne szczepy bakterii w warunkach tlenowych pomagają oczyszczać jeziora i stawy. Zaprzęgnięte w ten sposób do pracy mikroorganizmy potrafią oczyścić wody akwenu bezpieczną metodą biologiczną w niespełna… Czytaj dalej »
450. rocznica urodzin Galileusza
2014-02-14, 13:43Galileusz - uważany za ojca nowoczesnych metod naukowych, jego odkrycia dostarczyły dowodów na poparcie teorii Kopernika, za co był prześladowany przez Kościół, który zrehabilitował go dopiero w 1992 r. W sobotę mija 450 rocznica… Czytaj dalej »
Miłość powoduje burzę w organizmie
2014-02-14, 13:40Pierwsze uderzenie strzałą Kupidyna powoduje, że dech zamiera nam w piersiach, a serce bije, jak po długim biegu. W organizmie rozpoczyna się 'burza'. Naukowcy z Chicago postanowili sprawdzić, co odpowiada za taki stan. Czytaj dalej »