Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego producenta energii elektrycznej.
Projekt został potwierdzony przez chińską spółkę w zawartej z kierownictwem EDP umowie. Parafował ją przebywający z wizytą w Lizbonie prezes CTG Cao Guanging.
Jak przypomniał szef chińskiej grupy, planowana na terenie Portugalii inwestycja będzie służyć szczególnie prowadzeniu badań i rozwojowi nowych technologii energetycznych, w tym pozyskiwaniu prądu ze źródeł odnawialnych.
Obsługą nowego centrum technologicznego, o nazwie CNET R&D Centre, zajmie się zależna od CTG spółka Shanghai Investigation, Design & Research Institute (SIDRI) oraz wchodząca w skład grupy EDP firma Labelec.
Podczas wizyty szefa CTG w Lizbonie zdefiniowano również plan wspólnej ekspansji z EDP na rynkach zagranicznych. Cao Guanging potwierdził, że obie spółki zamierzają skoncentrować swoją współpracę na Brazylii i byłych portugalskich koloniach w Afryce. W pierwszym przypadku planowane są przedsięwzięcia w budowę farm wiatrowych oraz parków fotowoltaicznych, z kolei na Czarnym Lądzie inwestycje mają dotyczyć głównie elektrowni wodnych.
„Jesteśmy już obecni w dwóch projektach energetycznych w Mozambiku. W dalszej kolejności planowane jest wejście wspólnie z EDP na rynek angolski” - poinformował Cao Guanging.
W grudniu 2011 r. CTG nabył oferowane przez Portugalię 21,35 proc. udziałów grupy EDP, stając się tym samym największym udziałowcem w portugalskiej grupie energetycznej. Chińczycy zapłacili za nie 2,7 mld euro, zapowiadając równocześnie inwestycje w odnawialne źródła energii w Portugalii.
W styczniu ub.r. chiński inwestor ostatecznie zrezygnował z nabycia dodatkowych udziałów EDP. CTG pierwotnie planował kupić dodatkowe 4,14 proc. państwowych udziałów portugalskiej firmy.
China Three Gorges obsługuje największą na świecie elektrownię wodną na rzece Jangcy – Zaporę Trzech Przełomów. (PAP)
Zobacz także
Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
2014-02-16, 16:50Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów. Czytaj dalej »
Ważny krok USA w badaniach nad laserową syntezą termojądrową
2014-02-16, 10:55Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ważne wyniki w badaniach nad fuzją termojądrową. Ten wynik to krok milowy w badaniach nad opanowaniem laserowej syntezy termojądrowej dla przyszłej produkcji energii elektrycznej - komentuje… Czytaj dalej »
Do oczyszczania jezior i stawów można wykorzystać bakterie
2014-02-15, 10:03Wyselekcjonowane specjalistyczne szczepy bakterii w warunkach tlenowych pomagają oczyszczać jeziora i stawy. Zaprzęgnięte w ten sposób do pracy mikroorganizmy potrafią oczyścić wody akwenu bezpieczną metodą biologiczną w niespełna… Czytaj dalej »
450. rocznica urodzin Galileusza
2014-02-14, 13:43Galileusz - uważany za ojca nowoczesnych metod naukowych, jego odkrycia dostarczyły dowodów na poparcie teorii Kopernika, za co był prześladowany przez Kościół, który zrehabilitował go dopiero w 1992 r. W sobotę mija 450 rocznica… Czytaj dalej »
Miłość powoduje burzę w organizmie
2014-02-14, 13:40Pierwsze uderzenie strzałą Kupidyna powoduje, że dech zamiera nam w piersiach, a serce bije, jak po długim biegu. W organizmie rozpoczyna się 'burza'. Naukowcy z Chicago postanowili sprawdzić, co odpowiada za taki stan. Czytaj dalej »