Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego producenta energii elektrycznej.
Projekt został potwierdzony przez chińską spółkę w zawartej z kierownictwem EDP umowie. Parafował ją przebywający z wizytą w Lizbonie prezes CTG Cao Guanging.
Jak przypomniał szef chińskiej grupy, planowana na terenie Portugalii inwestycja będzie służyć szczególnie prowadzeniu badań i rozwojowi nowych technologii energetycznych, w tym pozyskiwaniu prądu ze źródeł odnawialnych.
Obsługą nowego centrum technologicznego, o nazwie CNET R&D Centre, zajmie się zależna od CTG spółka Shanghai Investigation, Design & Research Institute (SIDRI) oraz wchodząca w skład grupy EDP firma Labelec.
Podczas wizyty szefa CTG w Lizbonie zdefiniowano również plan wspólnej ekspansji z EDP na rynkach zagranicznych. Cao Guanging potwierdził, że obie spółki zamierzają skoncentrować swoją współpracę na Brazylii i byłych portugalskich koloniach w Afryce. W pierwszym przypadku planowane są przedsięwzięcia w budowę farm wiatrowych oraz parków fotowoltaicznych, z kolei na Czarnym Lądzie inwestycje mają dotyczyć głównie elektrowni wodnych.
„Jesteśmy już obecni w dwóch projektach energetycznych w Mozambiku. W dalszej kolejności planowane jest wejście wspólnie z EDP na rynek angolski” - poinformował Cao Guanging.
W grudniu 2011 r. CTG nabył oferowane przez Portugalię 21,35 proc. udziałów grupy EDP, stając się tym samym największym udziałowcem w portugalskiej grupie energetycznej. Chińczycy zapłacili za nie 2,7 mld euro, zapowiadając równocześnie inwestycje w odnawialne źródła energii w Portugalii.
W styczniu ub.r. chiński inwestor ostatecznie zrezygnował z nabycia dodatkowych udziałów EDP. CTG pierwotnie planował kupić dodatkowe 4,14 proc. państwowych udziałów portugalskiej firmy.
China Three Gorges obsługuje największą na świecie elektrownię wodną na rzece Jangcy – Zaporę Trzech Przełomów. (PAP)
Zobacz także
W czwartek polskie urządzenie zacznie badać kometę
2014-11-12, 19:25Wylądowanie na komecie Churyumov-Gerasimenko to wielki sukces. Jednak dla polskich naukowców czas na prawdziwą radość nadejdzie dopiero w czwartek. Wtedy pracę na komecie rozpocznie polskie urządzenie Mupus - powiedział PAP inż. Jerzy… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności
2014-11-10, 08:05Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu… Czytaj dalej »
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »