Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”.
Bioniczna rękę skonstruował międzynarodowy zespół, w którego skład weszli eksperci z Niemiec, Szwajcarii i Włoch.
Największym osiągnięciem jest nie tyle mechaniczna, co elektroniczna i programowa część bionicznej ręki, dzięki której sygnały z czujników stają się czytelne dla ludzkiego mózgu. Jest to możliwe dzięki podłączeniu czterech elektrod protezy do nerwów ramienia.
Protezę wypróbował już Dennis Aabo, 36-letni Duńczyk, który stracił rękę niemal dziesięć lat temu w wypadku z użyciem fajerwerków. Operację przeprowadzono w Rzymie. Badania laboratoryjne z udziałem Duńczyka trwały miesiąc.
Aabo uznał, że nowa ręka jest „zdumiewająca" - dzięki wrażliwości na dotyk nie musiał patrzeć, co robi – czuł to. Mógł posługiwać się ręką także w ciemności – po raz pierwszy udało się to osiągnąć w przypadku protezy. Z zawiązanymi oczami potrafił rozpoznać dotykiem kształt i sztywność trzymanych w nowej ręce przedmiotów.
Jako że urządzenie jest nadal prototypem, z powodu przepisów dotyczących bezpieczeństwa badań klinicznych trzeba było ją odłączyć i operacyjnie usunąć połączenia z nerwami.
Dlatego prowadzący badania podkreślają bohaterską postawę pacjenta, który poświęcił miesiąc swojego życia i przeszedł dwie operacje, aby przyczynić się do postępu medycyny. Co więcej, oświadczył, że chętnie weźmie udział w kolejnych eksperymentach, jeśli tylko będzie miał możność używać „magicznej” ręki.
Oczywiście próbę na człowieku poprzedziły długotrwałe przygotowania chirurgów, podczas których lekarze wprawiali się operując świnie i zwłoki.
Obecnie trwają badania nad miniaturyzacją podzespołów elektronicznych i przystosowaniem protezy do codziennego użytku. Chodzi między innymi o wyeliminowanie sterczących kabli, które w prototypie były narażone na uszkodzenie.
Zdaniem ekspertów wrażliwe na dotyk protezy trafią na rynek w ciągu mniej więcej dziesięciu lat. W przyszłości mogłyby pojawić się także protezy wyczuwające teksturę i temperaturę obiektów.
Niestety, wszystko wskazuje, że najnowsze protezy będą bardzo drogie i nawet najlepsze z nich nie dorównają zręcznością prawdziwym rękom.(PAP)
Zobacz także
70 proc. internautów ma problem z oceną legalności filmu w sieci
2014-01-28, 21:21Większość Polaków (86 proc.) w ciągu ostatniego roku obejrzała film za pośrednictwem internetu - wynika z badania, którego rezultaty we wtorek zaprezentowano w resorcie kultury. Do problemów z oceną legalności udostępnionych w… Czytaj dalej »
U GIODO o tym, jak zachować prywatność w cyfrowym świecie
2014-01-28, 21:20W świecie, w którym coraz więcej informacji o nas przetwarzanych jest cyfrowo w wielkich zasobach i przy pomocy urządzeń mobilnych, prywatność można zachować, ale będzie to coraz trudniejsze - ocenił GIODO dr Wojciech Wiewióro… Czytaj dalej »
Ekspert: użytkownicy nie mają świadomości, że smartfony należy zabezpieczyć
2014-01-28, 21:18Traktujmy smartfony jak komputery - te urządzenia też powinny być zabezpieczone - mówił ekspert Piotr Konieczny na konferencji 'Prywatność w cyfrowym świecie'. Dodał, że można to zrobić np. ustalając hasło czy kod pin, a także… Czytaj dalej »
Olsztyńska firma dostarczy firmie Dell drukarki 3D
2014-01-26, 15:12Olsztyńska firma Zortrax dostarczy amerykańskiemu potentatowi komputerowemu Dell 5 tys drukarek drukujących w formacie 3D. 'Podpisanie kontraktu z Dell to sukces, bo wygraliśmy konkurencję z kilkunastoma dostawcami'- ocenił prezes Zortrax… Czytaj dalej »
W Świerku trwa montaż elementów największego superkomputera w Polsce
2014-01-26, 15:09W Centrum Informatycznym Świerk przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych trwa montaż pierwszych elementów najsilniejszego w Polsce superkomputera. Głównym zadaniem CIŚ ma być wsparcie obliczeniowe dla polskiej energetyki, zwłaszcza… Czytaj dalej »