Jak wyglądamy od środka? Licealiści sprawdzili, na czym polega praca patologa
Świat tkanek, barwników i mikroskopu – krótko mówiąc wszystko, co patolog widzi na co dzień, poznawali w poniedziałek bydgoscy licealiści. Specjalne warsztaty, pt. „Tajemnice tkanek człowieka okiem patologa”, zorganizowały dla nich Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej Collegium Medicum.
Chodziło o to, by zachęcić młodych do dalszego kształcenia się kierunkach medycznych.
– Bardzo interesujemy się biologią i budową człowieka. Chciałyśmy w przyszłości studiować medycynę i dlatego też uważamy, że jest to bardzo interesujące, zobaczyć na żywo takie narządy – opowiadała jedna z licealistek.
Wydaje się, że nie ma lepszego sposobu na weryfikację, czy taki rodzaj zajęć jest odpowiedni dla przyszłych studentów. – Dzięki temu możemy zobaczyć, na jakie studia moglibyśmy iść, czy nam takie zajęcia pasują.
– Ta wiedza, o której uczymy się w szkole, może nam się bardziej utrwalić i to jest świetne dla osób, które może też myślą o tym zawodzie – zaznaczyła uczestniczka warsztatów.
– Od tego mikroskopowania do barwienia. Przejdziemy przez cały warsztat pracy, od samego początku, kiedy się pobiera narząd, barwi i ogląda. Uczniowie będą mogli zobaczyć, że rzeczywiście taki zawód istnieje i ma bardzo mocne praktyczne przełożenie. To jest zupełnie coś innego niż takie teoretyczne czytanie w podręczniku – wymieniała Justyna Redlińska, nauczyciel biologii w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.
Część uczniów mogła po raz pierwszy użyć specjalistycznego sprzętu. – Na co dzień licealiści nie mają w ogóle takiej możliwości, żeby skorzystać z mikroskopów. Myślę też, że nawet w klasach biologiczno-chemicznych nie każdy z nich się zastanawia, jak wyglądamy od środka, co tam się dzieje. Już sama taka możliwość dla licealistów jest bardzo dobrą lekcją biologii w praktyce – mówiła Laura Blankowska, specjalista inżynieryjno-techniczny.
Warsztaty zakończą się 22 czerwca. Biorą w nich udział uczniowie klas o profilach medycznych i biologicznych z całego miasta.
Zobacz także
Przełom w leczeniu mukowiscydozy? „Nowe leki zmieniają ją w chorobę przewlekłą"
2021-04-11, 21:00- Nowe leki, wpływające na lepsze funkcjonowanie nieprawidłowego białka u chorych na mukowiscydozę, zmieniają tę do niedawna znacznie skracającą życie, genetyczną chorobę w schorzenie przewlekłe - ocenia prof. Dorota Sands z Instytutu… Czytaj dalej »
UTP kończy prace nad autorskim respiratorem. Wkrótce czas na testy kliniczne
2021-04-08, 10:16Kończą się badania laboratoryjne, niebawem ruszą testy kliniczne bydgoskiego respiratora. Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wkracza w decydującą fazę. Czytaj dalej »
Facebook wprowadza nakładki na zdjęcia profilowe promujące szczepienia przeciwko COVID-19
2021-04-02, 20:19Facebook ogłosił udostępnienie użytkownikom nowych, propagujących szczepienia przeciwko COVID-19 nakładek na zdjęcia profilowe. Dzięki nim osoby korzystające z platformy będą mogły pokazać swoje wsparcie dla kampanii szczepień… Czytaj dalej »
Astronomowie z Torunia w wielkim projekcie naukowym. Będą nowe odkrycia?
2021-03-26, 21:30Dwa duże zespoły astronomów łączą swoje siły, by stworzyć największą w Europie sieć instrumentów obserwacyjnych. Czytaj dalej »
Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
2021-03-19, 15:30Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku… Czytaj dalej »