Jak wyglądamy od środka? Licealiści sprawdzili, na czym polega praca patologa
Świat tkanek, barwników i mikroskopu – krótko mówiąc wszystko, co patolog widzi na co dzień, poznawali w poniedziałek bydgoscy licealiści. Specjalne warsztaty, pt. „Tajemnice tkanek człowieka okiem patologa”, zorganizowały dla nich Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej Collegium Medicum.
Chodziło o to, by zachęcić młodych do dalszego kształcenia się kierunkach medycznych.
– Bardzo interesujemy się biologią i budową człowieka. Chciałyśmy w przyszłości studiować medycynę i dlatego też uważamy, że jest to bardzo interesujące, zobaczyć na żywo takie narządy – opowiadała jedna z licealistek.
Wydaje się, że nie ma lepszego sposobu na weryfikację, czy taki rodzaj zajęć jest odpowiedni dla przyszłych studentów. – Dzięki temu możemy zobaczyć, na jakie studia moglibyśmy iść, czy nam takie zajęcia pasują.
– Ta wiedza, o której uczymy się w szkole, może nam się bardziej utrwalić i to jest świetne dla osób, które może też myślą o tym zawodzie – zaznaczyła uczestniczka warsztatów.
– Od tego mikroskopowania do barwienia. Przejdziemy przez cały warsztat pracy, od samego początku, kiedy się pobiera narząd, barwi i ogląda. Uczniowie będą mogli zobaczyć, że rzeczywiście taki zawód istnieje i ma bardzo mocne praktyczne przełożenie. To jest zupełnie coś innego niż takie teoretyczne czytanie w podręczniku – wymieniała Justyna Redlińska, nauczyciel biologii w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.
Część uczniów mogła po raz pierwszy użyć specjalistycznego sprzętu. – Na co dzień licealiści nie mają w ogóle takiej możliwości, żeby skorzystać z mikroskopów. Myślę też, że nawet w klasach biologiczno-chemicznych nie każdy z nich się zastanawia, jak wyglądamy od środka, co tam się dzieje. Już sama taka możliwość dla licealistów jest bardzo dobrą lekcją biologii w praktyce – mówiła Laura Blankowska, specjalista inżynieryjno-techniczny.
Warsztaty zakończą się 22 czerwca. Biorą w nich udział uczniowie klas o profilach medycznych i biologicznych z całego miasta.
Zobacz także
Dzień Bezpiecznego Internetu: Co trzeci Polak ma jedno hasło do kilku serwisów
2022-02-08, 11:43- Z bezpiecznych haseł do logowania nie korzysta 44 proc. Polaków - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Za największe zagrożenie 39 proc. osób uważa wyciek danych osobowych. We wtorek (8 lutego) świętowany… Czytaj dalej »
Bydgoskie respiratory są w Warszawie. Czas na badania z udziałem zwierząt
2022-02-04, 08:48Bydgoskie respiratory są już w Warszawie. Wkrótce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczną się badania na zwierzętach z zastosowaniem urządzeń, które powstały na Politechnice Bydgoskiej. Czytaj dalej »
Kto ciężko choruje i umiera na COVID? Odkryli gen, ma go 14 proc. Polaków
2022-01-13, 11:16- Zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19 - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Czytaj dalej »
Zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. Czy Twój telewizor jest na to gotowy?
2022-01-07, 21:30W związku z aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, ponad dwóm milionom gospodarstw domowych w Polsce grozi utrata sygnału - ostrzega Związek Cyfrowa Polska. Apeluje do konsumentów, aby upewnili się, czy ich telewizory… Czytaj dalej »
Jego publikacje cytują na całym świecie. Pierwszy profesor Politechniki Bydgoskiej
2022-01-04, 21:00Po raz pierwszy od momentu przekształcenia w Politechnikę Bydgoską powiększyło się grono profesorskie największej uczelni technicznej w regionie. Postanowieniem prezydenta RP, tytuł profesora otrzymał Michał Choraś. Czytaj dalej »