Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą”.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 141 uczniów w trzech kategoriach: praca pisemna, plastyczna i multimedialna.
– Przyszedł czas, że trzeba poznać tego sąsiada, tę Szwecję. Postrzegaliśmy ją tylko za potop i długo nic. Okazuje się, że jest też pomoc powstańcom styczniowym, pomoc Polakom po wybuchu stanu wojennego. Tego nie było mniej, a to są bardzo ważne aspekty i jak napisał Herman Lindqvist: Polskę i Szwecję łączy 1000 lat miłości i nienawiści. Jednak tej miłości było więcej – podkreślił Marek Bejger, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Przy okazji obchodów część uczniów mogła zaprezentować swoje prace. – Wykonałem ceramiczną statuetkę Anny Wazówny. Posiada ona biało-czerwoną suknię, ma brązowe włosy. Nie jest zbyt urodziwa z twarzy, takie nawiązanie do historii. Praca zajęła mi jakieś dziewięć godzin, ale to nie jest nic trudnego. Trzeba tylko nauczyć się techniki i mieć pomysł – opisał Piotr Dębiec z Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu.
Wydarzenie organizowane jest przez Zamek Golubski oraz Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji i Nauki im. Anny Wazówny. Ma on na celu kultywowanie pamięci o przedstawicielach rodziny Wazów oraz o ciekawej historii relacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze Szwecją.
Zobacz także
W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
2023-02-02, 07:00Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy… Czytaj dalej »
Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
2023-02-01, 08:05Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji - informuje uczelnia. Czytaj dalej »
Po tej operacji żołądka mózg odżyje! Badania naukowców z Bydgoszczy i Harvarda
2023-01-29, 12:50Co dzieje się w mózgu osoby z otyłością, która przeszła operację bariatryczną, czyli zabieg zmniejszający żołądek? To zagadnienie badają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i bydgoscy neuropsychologowie. Właśnie rozpoczęli wspólny… Czytaj dalej »
Środowisko w rękach inżynierów. PR PiK z wizytą na Politechnice Bydgoskiej [wideo, zdjęcia]
2023-01-18, 18:10Jakość wody w Brdzie jest obecnie na tyle dobra, że jej ujęcie dla mieszkańców mogłoby znajdować się w ścisłym centrum Bydgoszczy - mówią zgodnie naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Politechniki Bydgoskiej i przypominają… Czytaj dalej »
Nasze skarby docenione w plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2022”!
2023-01-13, 18:28Znamy najważniejsze zeszłoroczne odkrycia i wydarzenia w polskiej archeologii. Plebiscyt na Archeologiczne Sensacje 2022 roku zakończony. Wśród zwycięzców są przedstawicie i znaleziska z naszego regionu. Czytaj dalej »