Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą”.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 141 uczniów w trzech kategoriach: praca pisemna, plastyczna i multimedialna.
– Przyszedł czas, że trzeba poznać tego sąsiada, tę Szwecję. Postrzegaliśmy ją tylko za potop i długo nic. Okazuje się, że jest też pomoc powstańcom styczniowym, pomoc Polakom po wybuchu stanu wojennego. Tego nie było mniej, a to są bardzo ważne aspekty i jak napisał Herman Lindqvist: Polskę i Szwecję łączy 1000 lat miłości i nienawiści. Jednak tej miłości było więcej – podkreślił Marek Bejger, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Przy okazji obchodów część uczniów mogła zaprezentować swoje prace. – Wykonałem ceramiczną statuetkę Anny Wazówny. Posiada ona biało-czerwoną suknię, ma brązowe włosy. Nie jest zbyt urodziwa z twarzy, takie nawiązanie do historii. Praca zajęła mi jakieś dziewięć godzin, ale to nie jest nic trudnego. Trzeba tylko nauczyć się techniki i mieć pomysł – opisał Piotr Dębiec z Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu.
Wydarzenie organizowane jest przez Zamek Golubski oraz Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji i Nauki im. Anny Wazówny. Ma on na celu kultywowanie pamięci o przedstawicielach rodziny Wazów oraz o ciekawej historii relacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze Szwecją.
Zobacz także
Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych. Jest wśród nich toruński UMK
2019-10-30, 13:57Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu 'Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza' przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie. Jest wśród nich Uniwersytet… Czytaj dalej »
Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
2019-10-24, 15:20Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Czytaj dalej »
Bliżej kosmosu w toruńskim Młynie Wiedzy. Wykłady, warsztaty i mini piknik
2019-10-18, 06:20Jak prezentuje się wizja podboju Układu Słonecznego? Na czym polegają testy rakiety suborbitalnej? Czym zakończą się misje balonów stratosferycznych? Tego będzie można się dowiedzieć w czasie czwartej konferencji „Near space”… Czytaj dalej »
Fizyczny Nobel 2019 za poznanie Wszechświata i egzoplanet
2019-10-08, 14:37James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie przyznano „za wkład w nasze rozumienie ewolucji Wszechświata i miejsca… Czytaj dalej »
Google Cloud strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej
2019-09-27, 12:47Google Cloud został strategicznym partnerem Operatora Chmury Krajowej (OChK), dzięki czemu OChK włączy do oferty usługi chmury obliczeniowej Google, a Google otworzy w Warszawie tzw. region Google Cloud - czyli hub infrastruktury technicznej… Czytaj dalej »