Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą”.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 141 uczniów w trzech kategoriach: praca pisemna, plastyczna i multimedialna.
– Przyszedł czas, że trzeba poznać tego sąsiada, tę Szwecję. Postrzegaliśmy ją tylko za potop i długo nic. Okazuje się, że jest też pomoc powstańcom styczniowym, pomoc Polakom po wybuchu stanu wojennego. Tego nie było mniej, a to są bardzo ważne aspekty i jak napisał Herman Lindqvist: Polskę i Szwecję łączy 1000 lat miłości i nienawiści. Jednak tej miłości było więcej – podkreślił Marek Bejger, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Przy okazji obchodów część uczniów mogła zaprezentować swoje prace. – Wykonałem ceramiczną statuetkę Anny Wazówny. Posiada ona biało-czerwoną suknię, ma brązowe włosy. Nie jest zbyt urodziwa z twarzy, takie nawiązanie do historii. Praca zajęła mi jakieś dziewięć godzin, ale to nie jest nic trudnego. Trzeba tylko nauczyć się techniki i mieć pomysł – opisał Piotr Dębiec z Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu.
Wydarzenie organizowane jest przez Zamek Golubski oraz Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji i Nauki im. Anny Wazówny. Ma on na celu kultywowanie pamięci o przedstawicielach rodziny Wazów oraz o ciekawej historii relacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze Szwecją.
Zobacz także
Naukowcy: pora dnia i rytm dobowy mają znaczenie w diagnozie i leczeniu raka
2023-03-25, 13:45Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu; może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka - wynika z artykułu opublikowanego na łamach „Trends in Cell Biology”. Czytaj dalej »
Nakielska szkoła żeglugi pod opieką Ministerstwa Infrastruktury [zdjęcia, wideo]
2023-03-16, 19:30Od 1 kwietnia Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią przechodzi pod skrzydła ministerstwa infrastruktury. Porozumienie w tej sprawie podpisali szef resortu, minister Andrzej Adamczyk i starosta nakielski Tadeusz So… Czytaj dalej »
Ekspert: polscy inżynierowie kosmiczni są praktycznie wszędzie. Wyrobili sobie markę
2023-02-27, 09:28Polscy inżynierowie kosmiczni biorą udział w większości ważnych misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i w kilku istotnych misjach NASA i misjach chińskich - mówi dr hab. inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PA… Czytaj dalej »
Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
2023-02-21, 20:43- Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu - uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie… Czytaj dalej »
Chcą zapewnić wolność uczelniom. Deklaracja Toruńska podpisana
2023-02-21, 16:21Przedstawiciele dziewięciu krajów podpisali dokument nazwany Deklaracją Toruńską. Zawiera on zapisy mówiące o zapewnieniu wolności prowadzenia badań naukowych, publikowania ich wyników oraz poddawania wyników krytyce i debacie… Czytaj dalej »