Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą”.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 141 uczniów w trzech kategoriach: praca pisemna, plastyczna i multimedialna.
– Przyszedł czas, że trzeba poznać tego sąsiada, tę Szwecję. Postrzegaliśmy ją tylko za potop i długo nic. Okazuje się, że jest też pomoc powstańcom styczniowym, pomoc Polakom po wybuchu stanu wojennego. Tego nie było mniej, a to są bardzo ważne aspekty i jak napisał Herman Lindqvist: Polskę i Szwecję łączy 1000 lat miłości i nienawiści. Jednak tej miłości było więcej – podkreślił Marek Bejger, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Przy okazji obchodów część uczniów mogła zaprezentować swoje prace. – Wykonałem ceramiczną statuetkę Anny Wazówny. Posiada ona biało-czerwoną suknię, ma brązowe włosy. Nie jest zbyt urodziwa z twarzy, takie nawiązanie do historii. Praca zajęła mi jakieś dziewięć godzin, ale to nie jest nic trudnego. Trzeba tylko nauczyć się techniki i mieć pomysł – opisał Piotr Dębiec z Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu.
Wydarzenie organizowane jest przez Zamek Golubski oraz Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji i Nauki im. Anny Wazówny. Ma on na celu kultywowanie pamięci o przedstawicielach rodziny Wazów oraz o ciekawej historii relacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze Szwecją.
Zobacz także
Komputery i serwery do walki z wirusem - sprzęt UTP udostępniony naukowcom
2020-04-07, 09:30UTP włącza się do akcji folding@home, która daje możliwość wsparcia prac naukowców z całego świata starających się lepiej zrozumieć koronawirusa 2019 (2019-nCoV) i znaleźć na niego antidotum. Do realizacji tego zadania UTP przeznaczyło… Czytaj dalej »
Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa
2020-03-30, 08:55Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 - informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca… Czytaj dalej »
NFZ: na portalu pacjent.gov.pl dostępny czatbot ws. koronawirusa
2020-03-22, 22:32Na portalu pacjent.gov.pl udostępniliśmy czatbota odpowiadającego na pytania dotyczące koronowirusa - poinformował w niedzielę na Twitterze, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Niedzielski. Czytaj dalej »
Zdalne połączenie ze światem nauki. Taką propozycję ma Młyn Wiedzy w Toruniu
2020-03-18, 07:03Cukier, woda, barwniki spożywcze, miarka i waga kuchenna - tyle wystarczy aby zrobić w domu tęczę. To jedna z propozycji zabawy i nauki przygotowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach akcji #ZostańwDomu. Czytaj dalej »
Dziesięć przykazań WHO w sprawie walki z koronawirusem
2020-03-01, 06:00Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie „Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem”. Czytaj dalej »