Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą”.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 141 uczniów w trzech kategoriach: praca pisemna, plastyczna i multimedialna.
– Przyszedł czas, że trzeba poznać tego sąsiada, tę Szwecję. Postrzegaliśmy ją tylko za potop i długo nic. Okazuje się, że jest też pomoc powstańcom styczniowym, pomoc Polakom po wybuchu stanu wojennego. Tego nie było mniej, a to są bardzo ważne aspekty i jak napisał Herman Lindqvist: Polskę i Szwecję łączy 1000 lat miłości i nienawiści. Jednak tej miłości było więcej – podkreślił Marek Bejger, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Przy okazji obchodów część uczniów mogła zaprezentować swoje prace. – Wykonałem ceramiczną statuetkę Anny Wazówny. Posiada ona biało-czerwoną suknię, ma brązowe włosy. Nie jest zbyt urodziwa z twarzy, takie nawiązanie do historii. Praca zajęła mi jakieś dziewięć godzin, ale to nie jest nic trudnego. Trzeba tylko nauczyć się techniki i mieć pomysł – opisał Piotr Dębiec z Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu.
Wydarzenie organizowane jest przez Zamek Golubski oraz Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji i Nauki im. Anny Wazówny. Ma on na celu kultywowanie pamięci o przedstawicielach rodziny Wazów oraz o ciekawej historii relacji Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze Szwecją.
Zobacz także
Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
2022-05-17, 07:15Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Czytaj dalej »
Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
2022-05-08, 21:00Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga. Czytaj dalej »
Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki
2022-04-27, 19:30Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w „Nature”… Czytaj dalej »
„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
2022-04-20, 15:30Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże… Czytaj dalej »
Polskie Radio wypada korzystniej w nowych badaniach słuchalności radia w Polsce
2022-04-06, 19:13Nowe badania słuchalności radia, opracowane przez Krajowy Instytut Mediów, opierają się na danych pozyskiwanych w rozmowie telefonicznej z respondentami oraz opisujących ich zachowania związane z korzystaniem z mediów. Czytaj dalej »