Po wypoczynku uczniowie zasiądą do arkuszy. Tegoroczna matura w nowej formule!
W czwartek maturzyści z całego kraju rozpoczną pisać egzamin dojrzałości. Do matury podejdzie ponad 270 tysięcy tegorocznych abiturientów oraz 55 tysięcy tych, którzy chcą poprawić wyniki z lat ubiegłych.
Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci czteroletniego liceum, natomiast absolwenci czteroletniego technikum, którzy byli ostatnim rokiem uczącym się w gimnazjach oraz osoby, które poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu, na zasadach z poprzednich lat, w Formule 2015.
Jak zaznaczył Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej najwięcej zmian będzie na egzaminie z języka polskiego, bo absolwenci czteroletniego liceum uczyli się więcej, niż w czasach, kiedy nauka w liceach trwała trzy lata.
– Obowiązuje pełny kolor historii literatury polskiej, co wiąże się, chociażby z większą liczbą lektur obowiązkowych, ale też z trochę rozszerzonym zakresem tych umiejętności. Wiadomości, które w ogóle dotyczą języka polskiego. Stąd też arkusz na poziomie podstawowym jest zupełnie inny z języka polskiego niż matura 2015 – stwierdził Marcin Smolik.
Dodał również, że matura pisemna z języka polskiego składa się z trzech, a nie jak wcześniej, dwóch części.
– Język polski w użyciu, (ta część – przyp.) jest taka trochę podobna do tego, co jest w czytaniu ze zrozumieniem i w obecnej maturze. Jest też druga część arkusza, której w ogóle nie ma w obecnej maturze, to znaczy test historyczno-literacki i trzecia część wypracowanie, które jest również obecnie. Natomiast, o ile obecnie maturzysta musi napisać 250 wyrazów, to w przypadku matury 2023 wypracowanie musi być troszkę dłuższe – zaznaczył Marcin Smolik.
Matura pisemna z języka polskiego w nowej formule będzie trwać dłużej – 240 minut zamiast 170.
Zobacz także

W Warszawie ruszył Hackathon+, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami
2018-12-09, 10:00Hackathon+, czyli dwudniowy maraton programowania, który ma pomoc w stworzeniu narzędzi ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ruszył 8 grudnia w Warszawie. 23 zespoły walczą o nagrody w konkursie zorganizowanym… Czytaj dalej »

A tymczasem na grudniowym niebie...
2018-12-02, 19:00'Radio Planet i Komat' poleca uwadze Słuchaczy i internatów obserwacje grudniowego nieba, na którym oprócz wyraźnie widocznego Oriona dzieją się inne, bardzo ciekawe projekcje. Czytaj dalej »

Sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa
2018-11-27, 08:35Bezzałogowa sonda kosmiczna InSight, wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, kilka minut przed godz. 21.00 czasu polskiego wylądowała w poniedziałek na powierzchni Marsa. Ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety. Czytaj dalej »

Premier odwiedził festiwal programowania "HackYeah"
2018-11-24, 17:00Premier Mateusz Morawiecki odwiedził festiwal programowania 'HackYeah' w Centrum Targowo-Kongresowym Global Expo w Warszawie. Szef polskiego rządu m.in. rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowej imprezy szukają rozwiązań… Czytaj dalej »

Największy znany gad ssakokształtny żył na terenie Śląska
2018-11-23, 15:52Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w 'Science'. Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni. Czytaj dalej »