Po wypoczynku uczniowie zasiądą do arkuszy. Tegoroczna matura w nowej formule!
W czwartek maturzyści z całego kraju rozpoczną pisać egzamin dojrzałości. Do matury podejdzie ponad 270 tysięcy tegorocznych abiturientów oraz 55 tysięcy tych, którzy chcą poprawić wyniki z lat ubiegłych.
Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci czteroletniego liceum, natomiast absolwenci czteroletniego technikum, którzy byli ostatnim rokiem uczącym się w gimnazjach oraz osoby, które poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu, na zasadach z poprzednich lat, w Formule 2015.
Jak zaznaczył Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej najwięcej zmian będzie na egzaminie z języka polskiego, bo absolwenci czteroletniego liceum uczyli się więcej, niż w czasach, kiedy nauka w liceach trwała trzy lata.
– Obowiązuje pełny kolor historii literatury polskiej, co wiąże się, chociażby z większą liczbą lektur obowiązkowych, ale też z trochę rozszerzonym zakresem tych umiejętności. Wiadomości, które w ogóle dotyczą języka polskiego. Stąd też arkusz na poziomie podstawowym jest zupełnie inny z języka polskiego niż matura 2015 – stwierdził Marcin Smolik.
Dodał również, że matura pisemna z języka polskiego składa się z trzech, a nie jak wcześniej, dwóch części.
– Język polski w użyciu, (ta część – przyp.) jest taka trochę podobna do tego, co jest w czytaniu ze zrozumieniem i w obecnej maturze. Jest też druga część arkusza, której w ogóle nie ma w obecnej maturze, to znaczy test historyczno-literacki i trzecia część wypracowanie, które jest również obecnie. Natomiast, o ile obecnie maturzysta musi napisać 250 wyrazów, to w przypadku matury 2023 wypracowanie musi być troszkę dłuższe – zaznaczył Marcin Smolik.
Matura pisemna z języka polskiego w nowej formule będzie trwać dłużej – 240 minut zamiast 170.
Zobacz także

Leki działają na Covid-19, ale program prof. Jacka Kubicy utknął w miejscu
2020-09-02, 13:21Co dalej z badaniami nad wykorzystaniem leków kardiologicznych w walce z koronawirusem? Dziesięcioro pacjentów z Covid-19 ze szpitala w Grudziądzu, którzy wzięli udział w testach naukowców z Collegium Medium UMK, wyzdrowiało, ale… Czytaj dalej »

Najlepsze kadry i dydaktyka to cele Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku
2020-09-02, 08:05Działalność badawczo-rozwojowa i wyjście do mieszkańców z projektami popularyzującymi naukę - to kierunki rozwoju Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku na cztery najbliższe lata. Na jej czele stanął nowy rektor, dr Robert… Czytaj dalej »

Centrum Nauk Technicznych powstanie na UMK. Są pieniądze, zaczynają budowę
2020-08-31, 19:12- To będzie zupełnie nowa jakość kształcenia - tak o projekcie budowy Centrum Nauk Technicznych mówią władze toruńskiego UMK. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało uczelni dotację na realizację inwestycji. Czytaj dalej »

Specjalista od badań gleb i ekspert od inżynierii mechanicznej. Nowi profesorowie UTP
2020-08-24, 18:55Prezydent Andrzej Duda nadał tytuły naukowe profesora dwóm naukowcom z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Zmarł hydrolog i znawca Wisły prof. Marek Grześ
2020-08-21, 18:34Autorytet w dziedzinie hydrologii, badacz i znawca Wisły prof. Marek Grześ zmarł w czwartek wieczorem w wieku 74 lat — poinformowała w piątek PAP Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grześ był przez wiele lat… Czytaj dalej »