Po wypoczynku uczniowie zasiądą do arkuszy. Tegoroczna matura w nowej formule!
W czwartek maturzyści z całego kraju rozpoczną pisać egzamin dojrzałości. Do matury podejdzie ponad 270 tysięcy tegorocznych abiturientów oraz 55 tysięcy tych, którzy chcą poprawić wyniki z lat ubiegłych.
Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci czteroletniego liceum, natomiast absolwenci czteroletniego technikum, którzy byli ostatnim rokiem uczącym się w gimnazjach oraz osoby, które poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu, na zasadach z poprzednich lat, w Formule 2015.
Jak zaznaczył Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej najwięcej zmian będzie na egzaminie z języka polskiego, bo absolwenci czteroletniego liceum uczyli się więcej, niż w czasach, kiedy nauka w liceach trwała trzy lata.
– Obowiązuje pełny kolor historii literatury polskiej, co wiąże się, chociażby z większą liczbą lektur obowiązkowych, ale też z trochę rozszerzonym zakresem tych umiejętności. Wiadomości, które w ogóle dotyczą języka polskiego. Stąd też arkusz na poziomie podstawowym jest zupełnie inny z języka polskiego niż matura 2015 – stwierdził Marcin Smolik.
Dodał również, że matura pisemna z języka polskiego składa się z trzech, a nie jak wcześniej, dwóch części.
– Język polski w użyciu, (ta część – przyp.) jest taka trochę podobna do tego, co jest w czytaniu ze zrozumieniem i w obecnej maturze. Jest też druga część arkusza, której w ogóle nie ma w obecnej maturze, to znaczy test historyczno-literacki i trzecia część wypracowanie, które jest również obecnie. Natomiast, o ile obecnie maturzysta musi napisać 250 wyrazów, to w przypadku matury 2023 wypracowanie musi być troszkę dłuższe – zaznaczył Marcin Smolik.
Matura pisemna z języka polskiego w nowej formule będzie trwać dłużej – 240 minut zamiast 170.
Zobacz także
Nauka się opłaca! Najlepsi uczniowie z regionu odebrali stypendia z rąk marszałka [zdjęcia]
2023-06-13, 06:45Najlepsi uczniowie nagrodzeni przez marszałka województwa. W Toruniu odbyła się gala stypendialna programów „Prymus Pomorza i Kujaw”, „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza” oraz „Humaniści na start”. Czytaj dalej »
Jak wyglądamy od środka? Licealiści sprawdzili, na czym polega praca patologa
2023-06-12, 19:29Świat tkanek, barwników i mikroskopu - krótko mówiąc wszystko, co patolog widzi na co dzień, poznawali w poniedziałek bydgoscy licealiści. Specjalne warsztaty, pt. „Tajemnice tkanek człowieka okiem patologa”, zorganizowały dla… Czytaj dalej »
Kryzysy, prognozy, zmiany. Międzynarodowa konferencja na bydgoskim UKW
2023-06-01, 14:38Na bydgoskim UKW trwa dwudniowa konferencja, pt. „Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych'. Jej tematy to m.in.: zmiany klimatyczne, inwigilacja społeczeństwa, wyzwania kapitalizmu, czy „cyborgizacja'… Czytaj dalej »
Dokument Watykanu: chrześcijanin może być influencerem. Każdy wierzący nim jest!
2023-05-29, 21:00Chrześcijanin może być „influencerem” - podkreślono to w opublikowanym w poniedziałek dokumencie watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. Watykan przyznał zarazem, że zaniepokojenie budzi komunikowanie, które dzieli, a pochodzi… Czytaj dalej »
Komfort psychiczny również jest ważny. Przy UKW powstało nowe Centrum Pomocy [zdjęcia]
2023-05-23, 17:17Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oficjalnie otwarte. Nowoczesna jednostka badawczo-rozwojowa działa już od stycznia, a we wtorek odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi… Czytaj dalej »