Po wypoczynku uczniowie zasiądą do arkuszy. Tegoroczna matura w nowej formule!
W czwartek maturzyści z całego kraju rozpoczną pisać egzamin dojrzałości. Do matury podejdzie ponad 270 tysięcy tegorocznych abiturientów oraz 55 tysięcy tych, którzy chcą poprawić wyniki z lat ubiegłych.
Tegoroczny egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023 przystąpią pierwsi absolwenci czteroletniego liceum, natomiast absolwenci czteroletniego technikum, którzy byli ostatnim rokiem uczącym się w gimnazjach oraz osoby, które poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu, na zasadach z poprzednich lat, w Formule 2015.
Jak zaznaczył Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej najwięcej zmian będzie na egzaminie z języka polskiego, bo absolwenci czteroletniego liceum uczyli się więcej, niż w czasach, kiedy nauka w liceach trwała trzy lata.
– Obowiązuje pełny kolor historii literatury polskiej, co wiąże się, chociażby z większą liczbą lektur obowiązkowych, ale też z trochę rozszerzonym zakresem tych umiejętności. Wiadomości, które w ogóle dotyczą języka polskiego. Stąd też arkusz na poziomie podstawowym jest zupełnie inny z języka polskiego niż matura 2015 – stwierdził Marcin Smolik.
Dodał również, że matura pisemna z języka polskiego składa się z trzech, a nie jak wcześniej, dwóch części.
– Język polski w użyciu, (ta część – przyp.) jest taka trochę podobna do tego, co jest w czytaniu ze zrozumieniem i w obecnej maturze. Jest też druga część arkusza, której w ogóle nie ma w obecnej maturze, to znaczy test historyczno-literacki i trzecia część wypracowanie, które jest również obecnie. Natomiast, o ile obecnie maturzysta musi napisać 250 wyrazów, to w przypadku matury 2023 wypracowanie musi być troszkę dłuższe – zaznaczył Marcin Smolik.
Matura pisemna z języka polskiego w nowej formule będzie trwać dłużej – 240 minut zamiast 170.
Zobacz także
Koniec "wearables" lub "technologii ubieralnych" - czas na "nosidła"
2015-09-10, 10:22Magazyn 'Connected' rozstrzygnął konkurs na najlepszy polski odpowiednik słowa wearables' oznaczającego tzw. technologie ubieralne. Jury, w skład którego wchodził m.in. prof. Jerzy Bralczyk, wybrało słowo 'nosidła'. Czytaj dalej »
Naukowcy wiedzą, jak zmusić drzewa do "mówienia"
2015-09-09, 08:35Drzewa mogą być wyjątkowo 'gadatliwymi' świadkami zdarzeń. Ważne informacje potrafią z nich wydobyć naukowcy. Wystarczy kawałek liścia czy igły, by ustalić profil genetyczny drzewa i wytropić złodziei drewna, a nawet mordercę… Czytaj dalej »
Cykl dla pań w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
2015-09-08, 17:39W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu głowę można stracić dla nauki, ale także dla urody. Okazją do tego będzie nowy cykl spotkań adresowanych do pań zatytułowany 'JaKobieta'. Czytaj dalej »
Rusza przedsprzedaż polskiego smartfona - myPhone L-Line
2015-09-07, 17:23Ruszyła przedsprzedaż w internecie najnowszego 4.5-calowego smartfona myPhone L-Line. Jest to pierwsze urządzenie polskiego producenta wyposażone w mobilny systemem operacyjny Android 5.1 Lollipop.Najnowsze urządzenie myPhone jest zapowiedzią… Czytaj dalej »

W Podzamczu koło Chęcin trwają międzynarodowe zawody łazików marsjańskich
2015-09-05, 16:2726 drużyn konstruktorów łazików marsjańskich z 12 krajów świata rozpoczęło zmagania w drugiej edycji European Rover Challenge w Podzamczu koło Chęcin (Świętokrzyskie). Gościem honorowym zawodów jest astronauta Apollo 17 Harrison… Czytaj dalej »