Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie przerosło jego oczekiwania.
– Myśleliśmy, że to będzie tradycyjny kongres, może w trochę lepszej obsadzie niż to się zwykle odbywa, ale jednak w ramach pewnej normy. Okazało się, że było to bardzo pobudzające, inspirujące wydarzenia dla każdej grupy partykularnie – mówi pełnomocnik ds. organizacji i kierowania pracami Akademii Kopernikańskiej do dnia jej ukonstytuowania prof. Górski. – Trwała ożywiona dyskusja i doszło do wymiany myśli między dyscyplinami, nawiązania kontaktów, więzi, wymiany koncepcji. Pojawiły się propozycje. To jest to, na co po cichu liczyłem, ale myślałem, że będzie to ciężko zmaterializować, jeżeli nie będzie się tego w zorganizowany sposób inspirować – powiedział naukowiec.
W jego ocenie okazało się jednak, że mamy do czynienia z bardzo wybitnymi ludźmi, którzy nie potrzebują „popychania, szturchania czy organizowania im życia”. – To największe pozytywne zaskoczenie i największa radość. Formuła otwartej Akademii, która ma sama sobie organizować życie, już dzisiaj się zmaterializowała – podsumował.
Podejmą dyskusję o federalizacji Europy
Przyznał, że pojawiły się już pomysły kolejnych debat, spotkań, konferencji. Poinformował, że we wrześniu odbędzie się duże sympozjum poświęcone problemowi federalizacji Europy.
– To zagadnienie jak najbardziej kopernikańskie, bo wiąże się z jednej strony z prawnymi aspektami instytucjonalnej współpracy w ramach UE. Z drugiej strony chcemy poruszyć zagadnienia ekonomiczne, m.in. monetarne. Na pewno będziemy obecni też za granicą. Jesteśmy po ustaleniach w Padwie i Ferrarze, gdzie będzie świętowanie 550. rocznicy urodzin Kopernika na miejscowych uniwersytetach – zapowiedział.
Kongres był w centrum obchodów
O podsumowanie Kongresu dziennikarze poprosili prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Bardzo się cieszę, że Toruń jest ośrodkiem takiego spotkania, że gościmy tutaj wiele znakomitych, ale przede wszystkim pokazujemy tego, który wpłynął na przyszłość naukową całej cywilizacji – Mikołaja Kopernika, torunianina (...) – powiedział Zaleski. Według niego Kopernik dawał przykład wzorowych postaw w nauce i „dążenia do tego, aby niepokorne było czymś normalnym w zachowaniu uczonego”.
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby rzeczywiście takie spotkanie miało miejsce w Toruniu. Aby Światowy Kongres Kopernikański był w samym centrum wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – ocenił.
Zobacz także
„Koduj z Gigantami”, czyli warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży
2022-09-13, 18:00Już w ten weekend 17-18 września oraz 24 i 25 września w Bydgoszczy i Toruniu odbędzie się 11. edycja „Koduj z Gigantami”, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! Czytaj dalej »
Te rośliny są hiperakumulatorami. Pochłaniają setki jednostek toksyn z gleby
2022-09-08, 08:51Dynie, wierzby i topole, to niektóre z gatunków roślin stosowanych do oczyszczania gleby z zanieczyszczeń organicznych. Jakie cechy gatunków są pożądane i jak przyspieszyć proces remediacji gleby badają naukowcy z Wydziału Biologii… Czytaj dalej »
Mieli 24 godziny na stworzenie gry. Bydgoscy studenci wygrali Cyberiadę [wideo]
2022-09-06, 07:49Studenci informatyki bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajęli pierwsze miejsce na Cyberiadzie - Ogólnopolskich Mistrzostwach w Projektowaniu Gier Komputerowych dla studentów. Czytaj dalej »
Współpraca UKW z Uniwersytetem St. Andrews ze Szkocji. Jakie korzyści?
2022-08-30, 17:30Umowę o współpracy z najstarszym szkockim uniwersytetem St. Andrews podpisał Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Czytaj dalej »
Naukowcy: po całodniowej intensywnej pracy umysłowej podejmujemy gorsze decyzje
2022-08-16, 10:45Po intensywnej pracy umysłowej nie tylko trudniej się jest nam skupić; podejmujemy też gorsze decyzje - ostrzegają specjaliści francuscy. Jesteśmy wtedy bardziej podatni na emocje, które „zwykle nie są dobrym doradcą”. Czytaj dalej »