Prof. Górski: Światowy Kongres Kopernikański był inspirującym wydarzeniem
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby Kongres miał miejsce w Toruniu i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – uważa prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak ocenił jeden z organizatorów, prof. Grzegorz Górski, wydarzenie przerosło jego oczekiwania.
– Myśleliśmy, że to będzie tradycyjny kongres, może w trochę lepszej obsadzie niż to się zwykle odbywa, ale jednak w ramach pewnej normy. Okazało się, że było to bardzo pobudzające, inspirujące wydarzenia dla każdej grupy partykularnie – mówi pełnomocnik ds. organizacji i kierowania pracami Akademii Kopernikańskiej do dnia jej ukonstytuowania prof. Górski. – Trwała ożywiona dyskusja i doszło do wymiany myśli między dyscyplinami, nawiązania kontaktów, więzi, wymiany koncepcji. Pojawiły się propozycje. To jest to, na co po cichu liczyłem, ale myślałem, że będzie to ciężko zmaterializować, jeżeli nie będzie się tego w zorganizowany sposób inspirować – powiedział naukowiec.
W jego ocenie okazało się jednak, że mamy do czynienia z bardzo wybitnymi ludźmi, którzy nie potrzebują „popychania, szturchania czy organizowania im życia”. – To największe pozytywne zaskoczenie i największa radość. Formuła otwartej Akademii, która ma sama sobie organizować życie, już dzisiaj się zmaterializowała – podsumował.
Podejmą dyskusję o federalizacji Europy
Przyznał, że pojawiły się już pomysły kolejnych debat, spotkań, konferencji. Poinformował, że we wrześniu odbędzie się duże sympozjum poświęcone problemowi federalizacji Europy.
– To zagadnienie jak najbardziej kopernikańskie, bo wiąże się z jednej strony z prawnymi aspektami instytucjonalnej współpracy w ramach UE. Z drugiej strony chcemy poruszyć zagadnienia ekonomiczne, m.in. monetarne. Na pewno będziemy obecni też za granicą. Jesteśmy po ustaleniach w Padwie i Ferrarze, gdzie będzie świętowanie 550. rocznicy urodzin Kopernika na miejscowych uniwersytetach – zapowiedział.
Kongres był w centrum obchodów
O podsumowanie Kongresu dziennikarze poprosili prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Bardzo się cieszę, że Toruń jest ośrodkiem takiego spotkania, że gościmy tutaj wiele znakomitych, ale przede wszystkim pokazujemy tego, który wpłynął na przyszłość naukową całej cywilizacji – Mikołaja Kopernika, torunianina (...) – powiedział Zaleski. Według niego Kopernik dawał przykład wzorowych postaw w nauce i „dążenia do tego, aby niepokorne było czymś normalnym w zachowaniu uczonego”.
– Zabiegaliśmy mocno o to, aby rzeczywiście takie spotkanie miało miejsce w Toruniu. Aby Światowy Kongres Kopernikański był w samym centrum wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i z radością możemy potwierdzić, że podołaliśmy temu wyzwaniu – ocenił.
Zobacz także
Władze polskich uczelni debatują o przyszłości. Co dalej z opłatami i habilitowaniem?
2023-02-20, 19:50Rektorzy z całego kraju obradowali w Toruniu. Brali udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji ekonomicznej uczelni, ale również pensji i oceny jakości naukowej. Czytaj dalej »
Szpital im. Biziela: operacje z udziałem robota medycznego da Vinci [zdjęcia]
2023-02-14, 10:47W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy na salę operacyjną wprowadzony został robot da Vinci. Odbyły się pierwsze operacje refundowane przez NFZ. Za miesiąc lecznica zaprezentuje jeszcze nowszy system robotowy… Czytaj dalej »
Wydział Medyczny w Bydgoszczy? Tak, ale pomysł potrzebuje czasu
2023-02-07, 19:30Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zdecydował się odpowiedzieć na konferencję prasową posła Jana Szopińskiego i prof. Macieja Świątkowskiego. Czytaj dalej »
Autorzy gry komputerowej o inwazji zombie inspirowali się tym grzybem
2023-02-06, 09:00- Choroby powodowane przez grzyby są trudne do leczenia, bo grzyby komunikując się między sobą, mogą przekazywać m.in. informację o oporności na leki. Jednak pasożytem człowieka nie stanie się Cordyceps, grzyb tworzący „mrówki… Czytaj dalej »
Badania: przez dwie godziny wdychali spaliny z diesla. To zakłóciło pracę mózgu
2023-02-03, 10:15Nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza może zakłócać pracę mózgu - wynika z badania naukowców kanadyjskich, które publikuje pismo „Environmental Health”. Czytaj dalej »