W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
– Na takich torfowiskach można znaleźć rośliny nazywane reliktami polodowcowymi, czyli są to rośliny – pamiątki po okresie zlodowaceń. Reliktem polodowcowym jest bagno zwyczajne, bażyna czarna, czy rosiczka pośrednia – mówi leśnik Dorota Rząska-Lis.
– Bardzo często w Polsce te obszary mokradłowe występują w splątaniu z lasami, od tych lasów są zależne, ale lasy jednocześnie są zależne od nich – mówi Mateusz Stopiński z Nadleśnictwa Toruń. – Retencjonują wodę, zatrzymują ją. Wszędzie tam, gdzie jest woda obserwujemy większą różnorodność biologiczną, bogatszy wachlarz gatunków i to nie tylko gatunków pospolitych, ale też tych gatunków najrzadszych. Mówimy o różnych rzadkich storczykach, rosiczkach, zdarzają się nawet gatunki grzybów, które występują w symbiozie wyłącznie z określonymi gatunkami torfowców i nigdzie indziej ich nie spotkamy.
W celu ochrony torfowisk leśnicy współpracują z naukowcami. Nadleśnictwo Gołąbki będzie, np. korzystać z wód z kopalni kruszywa wapiennego, o czym mówi Weronika Wróblewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
– Woda z tej kopalni trafia wprost do rzeki Noteć, natomiast naszym celem jest to, żeby ta woda nie trafiała bezpośrednio do rzeki, tylko żeby zasilała zbiorniki retencyjne, przepływała do lasu i ubogacała to miejsce – mówi Weronika Wróblewska. – Chcemy wodę z kopalni zatrzymać w tym lesie.
Dodaje, że podobne działanie kilka lat temu udało się z powodzeniem zrealizować na terenie Nadleśnictwa Rytel, w bardzo cennym przyrodniczo miejscu.
– Było tam coraz mniej wody, więc oczyszczono koryto rzeki Orla, wykonano szereg prac i dzięki temu to miejsce, tak cenne przyrodniczo, zostało ożywione. Do koryta rzeki Orla wróciła woda i z tego jest wiele korzyści przyrodniczych dla tego cennego miejsca.
2 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
Więcej w relacji Roberta Erdmanna i TUTAJ
Zobacz także
Badania naukowca z UMK mogą zmienić chronologię epoki brązu
2017-11-17, 10:53Wybuch wulkanu Thera, który zniszczył kulturę minojską i zmienił klimat, mógł nastąpić wcześniej, niż sądzono - uważa naukowiec z Torunia. Jego badania mogą zmienić chronologię epoki brązu kolebki naszej cywilizacji - wschodniego… Czytaj dalej »
Poeta z drukarki 3D zasiądzie na ławce przy rektoracie bielskiej ATH
2017-11-08, 17:37Bielszczanie wyłonią mistrza słowa, którego postać - stworzona dzięki technologii druku 3D - zasiądzie na ławce na Skwerze Poetów otwartym w środę na terenie bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej - powiedziała rzecznik uczelni… Czytaj dalej »
Nowy sprzęt toruńskiej straży miejskiej do badania jakości powietrza
2017-11-07, 17:04Dron do mierzenia zanieczyszczeń, specjalne auto do odczytu pomiarów i 10 mobilnych stacji badawczych. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza własny system badawczy do walki ze smogiem. Operatorem sprzętu jest Straż Miejska. Czytaj dalej »
Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego opracowali test na raka układu moczowego
2017-11-07, 08:45Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjny, szybki test do wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność testu pokazały wstępne badania wykonane na 85 osobach. Dalsze - rozpoczęte właśnie próby - obejmą tysiąc o… Czytaj dalej »
Białystok/ Na UMB otwarto Centrum Symulacji Medycznych
2017-11-06, 13:19Lepszemu kształceniu w praktyce młodych lekarzy, pielęgniarek, położnych i stomatologów, ale też ratowników służy otwarte w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Centrum Symulacji Medycznych. Czytaj dalej »