W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
– Na takich torfowiskach można znaleźć rośliny nazywane reliktami polodowcowymi, czyli są to rośliny – pamiątki po okresie zlodowaceń. Reliktem polodowcowym jest bagno zwyczajne, bażyna czarna, czy rosiczka pośrednia – mówi leśnik Dorota Rząska-Lis.
– Bardzo często w Polsce te obszary mokradłowe występują w splątaniu z lasami, od tych lasów są zależne, ale lasy jednocześnie są zależne od nich – mówi Mateusz Stopiński z Nadleśnictwa Toruń. – Retencjonują wodę, zatrzymują ją. Wszędzie tam, gdzie jest woda obserwujemy większą różnorodność biologiczną, bogatszy wachlarz gatunków i to nie tylko gatunków pospolitych, ale też tych gatunków najrzadszych. Mówimy o różnych rzadkich storczykach, rosiczkach, zdarzają się nawet gatunki grzybów, które występują w symbiozie wyłącznie z określonymi gatunkami torfowców i nigdzie indziej ich nie spotkamy.
W celu ochrony torfowisk leśnicy współpracują z naukowcami. Nadleśnictwo Gołąbki będzie, np. korzystać z wód z kopalni kruszywa wapiennego, o czym mówi Weronika Wróblewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
– Woda z tej kopalni trafia wprost do rzeki Noteć, natomiast naszym celem jest to, żeby ta woda nie trafiała bezpośrednio do rzeki, tylko żeby zasilała zbiorniki retencyjne, przepływała do lasu i ubogacała to miejsce – mówi Weronika Wróblewska. – Chcemy wodę z kopalni zatrzymać w tym lesie.
Dodaje, że podobne działanie kilka lat temu udało się z powodzeniem zrealizować na terenie Nadleśnictwa Rytel, w bardzo cennym przyrodniczo miejscu.
– Było tam coraz mniej wody, więc oczyszczono koryto rzeki Orla, wykonano szereg prac i dzięki temu to miejsce, tak cenne przyrodniczo, zostało ożywione. Do koryta rzeki Orla wróciła woda i z tego jest wiele korzyści przyrodniczych dla tego cennego miejsca.
2 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
Więcej w relacji Roberta Erdmanna i TUTAJ
Zobacz także
Leki działają na Covid-19, ale program prof. Jacka Kubicy utknął w miejscu
2020-09-02, 13:21Co dalej z badaniami nad wykorzystaniem leków kardiologicznych w walce z koronawirusem? Dziesięcioro pacjentów z Covid-19 ze szpitala w Grudziądzu, którzy wzięli udział w testach naukowców z Collegium Medium UMK, wyzdrowiało, ale… Czytaj dalej »
Najlepsze kadry i dydaktyka to cele Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku
2020-09-02, 08:05Działalność badawczo-rozwojowa i wyjście do mieszkańców z projektami popularyzującymi naukę - to kierunki rozwoju Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku na cztery najbliższe lata. Na jej czele stanął nowy rektor, dr Robert… Czytaj dalej »
Centrum Nauk Technicznych powstanie na UMK. Są pieniądze, zaczynają budowę
2020-08-31, 19:12- To będzie zupełnie nowa jakość kształcenia - tak o projekcie budowy Centrum Nauk Technicznych mówią władze toruńskiego UMK. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało uczelni dotację na realizację inwestycji. Czytaj dalej »
Specjalista od badań gleb i ekspert od inżynierii mechanicznej. Nowi profesorowie UTP
2020-08-24, 18:55Prezydent Andrzej Duda nadał tytuły naukowe profesora dwóm naukowcom z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Zmarł hydrolog i znawca Wisły prof. Marek Grześ
2020-08-21, 18:34Autorytet w dziedzinie hydrologii, badacz i znawca Wisły prof. Marek Grześ zmarł w czwartek wieczorem w wieku 74 lat — poinformowała w piątek PAP Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Grześ był przez wiele lat… Czytaj dalej »