W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
– Na takich torfowiskach można znaleźć rośliny nazywane reliktami polodowcowymi, czyli są to rośliny – pamiątki po okresie zlodowaceń. Reliktem polodowcowym jest bagno zwyczajne, bażyna czarna, czy rosiczka pośrednia – mówi leśnik Dorota Rząska-Lis.
– Bardzo często w Polsce te obszary mokradłowe występują w splątaniu z lasami, od tych lasów są zależne, ale lasy jednocześnie są zależne od nich – mówi Mateusz Stopiński z Nadleśnictwa Toruń. – Retencjonują wodę, zatrzymują ją. Wszędzie tam, gdzie jest woda obserwujemy większą różnorodność biologiczną, bogatszy wachlarz gatunków i to nie tylko gatunków pospolitych, ale też tych gatunków najrzadszych. Mówimy o różnych rzadkich storczykach, rosiczkach, zdarzają się nawet gatunki grzybów, które występują w symbiozie wyłącznie z określonymi gatunkami torfowców i nigdzie indziej ich nie spotkamy.
W celu ochrony torfowisk leśnicy współpracują z naukowcami. Nadleśnictwo Gołąbki będzie, np. korzystać z wód z kopalni kruszywa wapiennego, o czym mówi Weronika Wróblewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
– Woda z tej kopalni trafia wprost do rzeki Noteć, natomiast naszym celem jest to, żeby ta woda nie trafiała bezpośrednio do rzeki, tylko żeby zasilała zbiorniki retencyjne, przepływała do lasu i ubogacała to miejsce – mówi Weronika Wróblewska. – Chcemy wodę z kopalni zatrzymać w tym lesie.
Dodaje, że podobne działanie kilka lat temu udało się z powodzeniem zrealizować na terenie Nadleśnictwa Rytel, w bardzo cennym przyrodniczo miejscu.
– Było tam coraz mniej wody, więc oczyszczono koryto rzeki Orla, wykonano szereg prac i dzięki temu to miejsce, tak cenne przyrodniczo, zostało ożywione. Do koryta rzeki Orla wróciła woda i z tego jest wiele korzyści przyrodniczych dla tego cennego miejsca.
2 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
Więcej w relacji Roberta Erdmanna i TUTAJ
Zobacz także
Firmy Pfizer, BioNTech i Moderna przedstawiły dane w sprawie szczepionek
2020-12-11, 17:02Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły „bardzo solidne” dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na COVID-19, będące dobrą podstawą do oceny ich skuteczności - powiedziała dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji… Czytaj dalej »
Cyberatak na Europejską Agencję Leków badającą m.in. szczepionki
2020-12-09, 19:49Europejska Agencja Leków (EMA) stała się celem cyberataku - poinformowano w środę na stronie EMA. Nie podano żadnych dalszych informacji oprócz tego, że w sprawie toczy się śledztwo. EMA jest agencją UE odpowiedzialną m.in. za… Czytaj dalej »
Terapia dzieci i ich rodzin. Budują Centrum Pomocy Psychologicznej [zdjęcia]
2020-12-07, 07:50Centrum Pomocy Psychologicznej UKW prawie gotowe. Obecnie trwają prace wykończeniowe budynku, który oficjalnie otwarty zostanie wiosną. Czytaj dalej »
Zakażeni SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. I chorować ciężej
2020-12-03, 09:37Osoby, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2 po raz drugi mogą infekować innych. Mogą też przechodzić COVID-19 w sposób cięższy, niż przy pierwszej infekcji - wynika z analiz hiszpańskich naukowców. Czytaj dalej »
Największa konferencja poświęcona dronom trwa w Toruniu [link do transmisji]
2020-11-07, 08:20Jak nowe technologie mogą pomoc w ratowaniu życia i zdrowia? - na to pytanie odpowiadają uczestnicy DroneTech w Toruniu. W tym roku impreza odbywa się online. Czytaj dalej »